Liga I: Universitatea Cluj a invins Gloria Bistrita

Vineri, 10 Septembrie 2010, ora 18:52
2549 citiri

Universitatea Cluj a invins Gloria Bistrita, scor 2-1, in prima partida a etapei a saptea a Ligii I.

Avand nevoie de un succes pentru a confirma victoria din Stefan cel Mare, clujenii si-au facut simtita prezenta la poarta adversa inca din minutul 8, cand sutul lui Niculescu a fost respins cu dificultate de Albut.

In minutul 26 a venit randul lui Moraes sa rateze pentru oaspeti, acesta trimitand alaturi dupa o iesire eronata a portarului Matache.

Gazdele au modificat tabela cu patru minute inainte de pauza, Claudiu Niculescu inscriind sub transversala cu o lovitura de cap, din centrarea lui Bostina.

Bistritenii au egalat la sasa minute de la reluare, Moraes inscriind in vinclul portii lui Matache direct din lovitura libera.

Minutul 69 a adus golul victoriei pentre gazde, Balde impingand balonul in poarta lui Albut, dupa ce portarul Gloriei a respins lovitura de cap a lui Claudiu Niculescu.

Partida de vineri a insemnat si debutul lui Adrian Pit la Universitatea, insa fostul jucator al echipei AS Roma a rezistat pe teren numai sapte minute. Introdus in minutul 81 in locul lui Lemnaru, Pit a fost eliminat cu doua minute inainte de final.

Cu 13 puncte acumulate, Universitatea Cluj ocupa locul 4 in Liga I, avand insa un meci in plus disputat. Gloria Bistrita pica pana pe 9, insa mai poate pierde teren pana la finalul etapei.

Meciul U Cluj - Poli Iași a aprins și mai mult lupta pentru evitarea retrogradării. Clasamentul cu trei etape înainte de final
Formaţia Universitatea Cluj a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, echipa Poli Iaşi, într-un meci din etapa a şasea a play-out-ului Superligii. Golul a fost marcat de D....
Traian Băsescu, despre actuala clasă politică: ”Comparaţi-l pe Ciolacu, ca şi calibru, cu Năstase, pe nea Nicu, cu Stolojan sau Crin Antonescu”
Fostul preşedinte Traian Băsescu afirmă că liderii celor două mari partide din România, Marcel Ciolacu şi Nicolae Ciucă, nu se pot compara ”ca şi calibru” cu unii dintre predecesorii...