Campioana Farul a dat lovitura la Craiova. Cine a fost eroul echipei lui Hagi

Duminica, 21 Ianuarie 2024, ora 22:36
4896 citiri
Louis Munteanu

Echipa Farul Constanţa a învins duminică seara, în deplasare, scor 2-1, formaţia Universitatea Craiova, într-un meci din etapa a 22-a a Superligii.

Oaspeţii au înscris primii la Craiova, în minutul 15, când Louis Munteanu a şutat, portarul Laurenţiu Popescu a respins până la Rivaldinho şi acesta a deschis scorul. Gazdele au egalat în minutul 36, prin Alexandru Creţu, însă Farul a lovit din nou după şapte minute, prin Louis Munteanu şi elevii lui Hagi au intrat la pauză în avantaj, scor 2-1.

Louis Munteanu a avut şansa unui 3-1, dar Maldonado a scos de pe linia porţii, în minutul 68. Farul s-a impus cu 2-1 şi este pe locul 6, cu 33 de puncte. Universitatea Craiova are 34 de puncte şi se află pe locul 4.

UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu – Vlădoiu (Pyry Soiri 65), Maldonado, R. Silva, Bancu - Al. Creţu, Mateiu (Lyes Houri 58) - Baiaram, Al. Mitriţă, A. Ivan (Căpăţână 65) – Koljic (Markovic 65). ANTRENOR: Ivailo Petev

FARUL: Aioani – K. Boli, Larie, M. Popescu, Dussaut – Vînă (Banu 83), Queiros (D. Nedelcu 73), Deaconu (N. Popescu 83) – Grigoryan (Kiki 59), L. Munteanu, Rivaldinho (C. Ganea 59). ANTRENOR: Gheorghe Hagi

Cartonaşe galbene: Baiaram 41 / L. Munteanu 89

Arbitri: Radu Petrescu - Mircea Grigoriu, Radu Ghinguleac – Bogdan Dumitrache

Arbitri VAR: Ovidiu Haţegan - Andrei Antonie

Observator: Adrian Comănescu

Universitatea Craiova a ieșit și matematic din lupta pentru titlu! FCSB poate sărbători sâmbătă
Echipa CFR Cluj a învins joi seara, în deplasare, scor 1-0, formaţia Universitatea Craiova, în ultimul meci al etapei a şasea din play-off-ul Superligii. La Craiova, într-un meci...
Hagi, decizie categorică în privința noului stadion din Constanța: "Nu vreau asta!"
Noul stadion de la Constanța va avea o capacitate de 18.500 de locuri. De asemenea, clădirea stadionului va integra şi o serie de funcţiuni complementare: săli de antrenament - atletism...