Tottenham și Manchester United, derby cu patru goluri în Premier League: gazdele au întors scorul după pauză

Vineri, 28 Aprilie 2023, ora 06:52
1788 citiri
Rashford a marcat pentru United

Echipa engleză Tottenham Hotspur a încheiat la egalitate joi, pe teren propriu, scor 2-2, cu formaţia Manchester United, într-un meci contând pentru etapa a 33-a din Premier League. Manchester United a condus cu 2-0 la pauză.

Manchester United a dominat prima parte a meciului, în care a şi marcat de două ori. Jadon Sancho a deschis scorul încă din minutul 7, iar Marcus Rashford l-a majorat în minutul 44. Tottenham a revenit în meci în repriza secundă, pe care dominat-o în totalitate. Pedro Porro a redus din diferenţă în minutul 56, pentru ca în minutul 79 Kane să recupereze un balon, să pătrundă şi să ofere o pasă exactă lui Son, iar sud-coreeanul a egalat.

A fost scorul final al meciului, iar, după această remiză, Manchester United se află pe locul al patrulea în Premier League, cu 60 de puncte, urmată în clasament de Tottenham, cu 54 de puncte. Newcastle United este pe locul al treilea, cu 62 de puncte.

Rezultate înregistrate joi în etapa a 33-a din Premier League:

Everton – Newcastle 1-4 (McNeil 80 / C. Wilson 28, 75, Joelinton 72, Murphy 81);

Southampton – Bournemouth 0-1 (Tavernier 50);

Tottenham Hotspur – Manchester United 2-2 (Pedro Porro 56, Son Heung-Min 79 / Jadon Sancho 7, Rashford 44).

Nicușor Dan tocmai a dat cărțile pe față. De ce și-a dat demisia din USR, partidul pe care l-a creat
Nicușor Dan a dat cărțile pe față după ani buni. Primarul Bucureștiului a explicat de ce a ieșit din USR, partidul pe care l-a fondat. Ruptura dintre Nicușor Dan și USR a surprins pe...
Candidatura Dianei Şoşoacă la Primăria Capitalei a fost respinsă. „Eu nu am anunţat niciodată public că voi candida. E un ordin de la Marcel Ciolacu”
Biroul Electoral de Circumscripţie nr. 42 Municipiul Bucureşti a respins candidatura Dianei Şoşoacă, preşedintă a partidul S.O.S. România, pentru funcţia de primar general al Capitalei,...