Romania a invins Hondurasul la scor de neprezentare

Sambata, 05 Iunie 2010, ora 22:23
6346 citiri

Romania a obtinut prima victorie din 2010, jucatorii pregatiti de Razvan Lucescu invingand o nationala calificata la Campionatul Mondial, Hondurasul, la scor de neprezentare, 3-0.

Prima repriza a inceput cu o mare ocazie a adversarilor, Bilasco deviind periculos spre propria poarta o lovitutra de la colt. Lobont a intervenit insa providentia si a scos balonul care se ducea sub transversala.

"Tricolorii" au fost dominati copios in primele minute ale partidei si se parea ca vor avea aceeasi replica palida din intalnirile precedente. In minutul 20 insa Ciprian Deac il gaseste pe Daniel Niculae cu o pasa excelenta si atacantul lui Auxerre deschide scorul cu un sut plasat.

In continuare Romania a cedat posesia, preferand sa faca un joc defensiv si sa replice pe contraatac. Finalul primei reprize a adus cel de-al doilea gol al meciului, contestatul Florescu marcand cu un sut puternic din interiorul careului dupa o actiune colectiva de toata frumusetea.

Actul secund a inceput in nota de dominare a baietilor lui Lucescu jr., romanii aratand agresivitate si hotarare. Treptat, jucatorii din Honduras au echilibrat partida, insa nu au amenintat serios poarta lui Lobont.

Cu 15 minute inainte de final, omul meciului, Ciprian Deac, obtine o lovitura de la 11 metri dupa o interventie pripita a lui Espinoza iar Radoi duce scorul la 3-0 in favoarea Romaniei.

Pana la final, demn de remarcat a mai fost cadoul pe care Lucescu i l-a facut lui Silviu Lung jr., selectionerul trimitandu-l pe tanarul jucator al Craiovei in teren in locul lui Lobont.

Intalnirea dintre Romania si Honduras a fost transmisa in format Live Text pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul intalnirii.

Desfasurarea meciului:

Min.90 Hondurasul inscrie, insa golul este anulat pentru o pozitie evidenta de off-side.

Min.89 Radut centreaza excelent, dar Dica rateaza preluarea in careul advers.

Schimbare Romania: Silviu Lung jr. debuteaza la nationala, el intrand in poarta in locul lui Lobont. Sepsi intra si el in locul lui Rat.

Schimbare Romania: Iese omul meciului, Deac, si intra Radut.

Schimbare Romania: Galamaz intra in locul lui Tamas.

Min.77 Dica primeste un cartonas galben.

Min.75 GOOOOL ROMANIA !!! Radoi transforma lovitura de la 11 metri!

Min.74 Penalti pentru Romania: Deac este faultat in careu de Espinoza.

Min.74 Turcios suteaza peste poarta din lovitura libera.

Min.73 Florescu vede si el cartonasul galben.

Min.69 Escober retine sutul lui Radoi.

Schimbare Hondutas: Turcios intra in locul accidentatului Palacios.

Schimbare Romania: Dica intra in locul lui Daniel Niculae.

INFO: Palacios se resimte si primeste ingrijiri medicale.

Min.63 Lobont retine sutul din lovitura libera trimis de Martinez.

Schimbare Honduras: Pavon intra in locul lui De Leon.

Min.53 Romanii sunt mult mai decisi si mai agresivi in aceasta a doua parte a meciului.

Min.51 De Leon centreaza in fata portii, dar Suazo nu reuseste sa directioneze balonul in poarta lui Lobont.

Min.49 Deac a patruns bine, a pasat pentru Niculae, dar atacantul nostru nu reueste sa puna latul.

A inceput repriza secunda!

__________________

Schimbare Romania: Ghioane intra in locul lui Cocis.

Finalul primei reprize, Romania conduce cu 2-0!

Min.45 GOOOOL ROMANIA !!! Florescu finalizeaza cu un sut puternic o frumoasa actiune de atac a "tricolorilor"!

Schimbare Honduras: Iese Bernardez si intra Chavez.

Min.39 Florescu suteaza fara preluare de la 25 de metri, peste poarta adversa.

Min.33 Contraatac al Hondurasului, Suazo centreaza in fata portii de unde De Leon reia periculos.

Min.33 Bernardez primeste un cartonas galben.

Min.30 Romania a cedat complet initiativa, Hondurasul dominand teritorial.

Min.25 Actiune buna a "tricolorilor", dar Cocis este blocat in momentul centrarii.

Min.20 GOOOOL ROMANIA !!! Deac l-a lansat bine pe Daniel Niculae iar atacantul lui Auxerre l-a invins pe Escober cu un sut plasat!

Min.16 O prima ocazie pentru Romania: Radoi urca spre poarta adversa si suteaza, insa Escober retine fara probleme.

Min.15 Romania practica acelasi joc greoi si previzibil, exact ca in partidele precedente.

Min.9 Florescu isi bate joc de o lovitura de la colt trimitand balonul in afara terenului de joc.

Min.7 Romania incepe jocul in defensiva, cedand posesia.

Min.4 Prima mare ocazie a meciului. Lovitura de la colt pentru Honduras, Bilasco a deviat periculos spre poarta lui Lobont, insa portarul nostru a scos bine de sub transversala!

Min.1 A inceput partida !!!

ROMANIA: Lobont - O. Dananae, Tamas, Goian, Rat - C. Deac, Radoi, Florescu, Cocis - D. Niculae, M. Bilasco.

Antrenor: Razvan Lucescu.

HONDURAS: Escober - Bernardez, Mendoza, Figueroa, Izagiurre - De Leon, Palacios, Nunez, Guevara - Suazo, Welcome.

Antrenor: Reinaldo Rueda.

Cum vrea AUR să facă „Europe Great Again”. „Comisia Europeană urmăreşte să transforme uciderea de copii nenăscuţi într-un drept fundamental european”
Preşedintele AUR, George Simion, a propus, la Conferinţei Internaţionale „Make Europe Great Again” care a avut loc, sâmbătă, 27 aprilie, la Palatul Parlamentului, ca toate partidele...
George Simion intervine în scandalul „moldovenilor din Buzău”. „Premierul nostru a glumit. Nu este moldovean, probabil este Rrom”
Preşedintele AUR, George Simion, a declarat sâmbătă, 27 aprilie, la Palatul Parlamentului, la Conferinţa Internaţionale „Make Europe Great Again”, că zilele trecute, premierul Marcel...
#Romania victorie Honduras, #Romania Honduras victorie, #Romania Honduras gol Florescu, #amical Romania Hoduras , #amicale