Vești bune pentru România. Ce-au făcut în amicale Belgia și Slovacia, adversarele de la Euro 2024

Sambata, 23 Martie 2024, ora 21:39
1973 citiri
Belgia a remizat cu Irlanda FOTO X

Echipa naţională a Austriei a învins sâmbătă naţionala din Slovacia, în deplasare, scor 2-0, într-un amical disputat la Bratislava. Într-un alt meci, la Dublin, Irlanda şi Belgia au încheiat la egalitate, 0-0. Belgia și Slovacia sunt adversarele României în grupa de la Euro 2024, alături de îmvingătoarea barajului Ucraina - Islanda.

La Bratislava, austriecii au deeschis scorul în primul minut de joc, prin Christoph Baumgartner, pentru ca în minutul 82 Andreas Weimann să stabilească rezultatul final, 2-0 pentru Austria. Pe banca de rezerve a echipei antrenate de Ralf Rangnick a luat loc şi fundaşul central de origine română Flavius Daniliuc, de la Red Bull Salzburg.

În amicalul de la Dublin, gazdele au ratat un penalti în minutul 28, prin Evan Ferguson, în timp ce artileria grea a belgienilor, formată din Trossard, Openda şi Bakayoko, nu a reuşit să îl învingă pe portarul irlandez Caoimhin Kelleher. Irlanda – Belgia s-a încheiat 0-0.

Ianis Hagi tremură pentru un loc la Euro 2024: ”Este ceva ciudat la copilul ăsta”
Ianis Hagi a jucat în ambele meciuri amicale ale echipei naționale disputate în luna martie, dar nu a fost titular nici cu Irlanda de Nord (1-1), nici contra Columbiei (2-3), prezența sa la...
Veste teribilă pentru naționala României. Internaționalul scos cu targa de pe teren va lipsi la Euro 2024 VIDEO
Selecționerul Edi Iordănescu a primit o veste neplăcută de la unul dintre cei mai în formă internaționali români, în perspectiva participării României la Euro 2024. Astfel, Olimpiu...