Jocurile Olimpice 2018: Surprizele continua in Coreea, multiplul campion Martin Fourcade rateaza medalia la biatlon

Duminica, 11 Februarie 2018, ora 14:39
3940 citiri

Multiplul campion olimpic si mondial, francezul Martin Fourcade a fost dezamagirea zilei de duminica la Jocurile Olimpice din Asia, editia 2018, terminand doar pe locul 8 in cursa de sprint la biatlon, in proba de 10 kilometri.

Campion olimpic in doua randuri, de fiecare data la Soci in Rusia, in 2014, si la individual si la pursuit, plus detinatorul a 11 titluri mondiale, Fourcade a terminat doar pe 8 cursa de sprint de la Pyeongchang.

Francezul a dezamagit inca de la prima tragere, cand a spart de 3 ori si isi compromitea intr-o mare proportie sansele la o medalie. Chiar daca la a doua tragere, cea din picioare, a tras cu zero, Fourcade a terminat departe de podium.

Castigator al probei a fost germanul Arnd Pfeiffer, 30 de ani, urmat de cehul Michal Krcmar si de italianul Dominik Windisch. Fourcade are ocazia sa isi ia revansa la pursuit, acolo unde se califica primii 60 din cursa de duminica.

Jocurile Olimpice 2018: Evolutiile sportivilor romani de duminica LIVE

Si deci si romanul Cornel Puchianu, care a terminat fix pe 60, intrand la limita in a doua cursa. Remus Faur a terminat pe 68, iar romanii Pop si Ungureanu pe ultimele 2 locuri, 86 si 87.

Este prima data in cariera cand Pfeiffer a cucerit medalia de aur la o Olimpiada.

Trebuie amintit faptul ca Fourcade a castigat ultimele 6 editii ale Cupei Mondiale la biatlon.

Acuzații de fraudă electorală: cum au „semnat” mai mulți membri USR pe listele Dianei Șoșoacă. „Adepţii şoşocişti, o infracţiune”
Stelian Ion, deputat USR, candidat al alianţei Dreapta Unită la Primăria Constanţa, atrage atenţia că semnătura sa şi a altor colegi din USR Constanţa apare în mod fraudulos pe lista de...
Înțepături electorale între Firea și Piedone. „Au reciclat-o și i-au zis că e cea mai bună / Am telefonul deschis / Nu m-a sunat nimeni”
Candidatul PSD la Primăria Capitalei, Gabriela Firea, a declarat duminică, 28 aprilie, întrebată dacă mai negociază cu Cristian Popescu Piedone şi mai speră ca acesta să se retragă din...
#Fourcade ramane fara medalie la biatlon, #Fourcade cronica finala biatlon, #Fourcade pierde finala biatlon, #Pfeiffer aur la biatlon finala Asia , #stiri Olimpiada