Oltchim, batuta pe final de Itxako

Duminica, 06 Martie 2011, ora 19:30
6724 citiri

Oltchim Ramnicu Valcea a pierdut, scor 22-25 (12-11), partida jucata duminica, pe teren propriu, cu Itxako (Spania), in etapa a 4-a a Grupei 1 Principala a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Trupa pregatita de Anja Anderson n-a reusit sa-si ia revansa pentru infrangerea dramatica suferita in tur, ba mai mult, a pierdut din nou pe final de meci in fata ibericelor.

Prima reprizei a disputei de la Valcea a stat sub semnul echilibrului. Dupa un inceput slab de partida, in care a marcat doar doua goluri in primele 15 minute, Oltchim si-a revenit si a incheiat repriza in avantaj, scor 12-11.

Dupa pauza, cele doua echipe au continuat sa mearga cap la cap, asta pana in finalul intalnirii, cand oaspetele s-au distantat si s-au impus la trei goluri diferenta, scor 22-25.

Golurile valcencelor au fost inscrise de Valentina Elisei (6 goluri), Ada Nechita (4g), Anastasiya Pidpalova (3g), Yeliz Ozel (3g), Patricia Vizitiu (2g), Ramona Maier, Yuliya Managarova, Oana Manea si Valeria Bese (cate 1).

In urma acestui rezultat, Itxako a trecut pe primul loc in clasamentul Grupei 1 Principale, cu 6 puncte acumulate in 4 meciuri. Pe locul 2 e Buducnost, cu 4 puncte, in timp ce Oltchim e pe pozitia a 3-a, tot cu 4 puncte. Ultimul loc in grupa e ocupat de Krim, cu doua puncte.

In ultimele doua partide din grupa, Oltchim va intalni Buducnost (in deplasare - 13 martie) si Krim Ljubljana (in deplasare - 19 martie).

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Oltchim Ramnicu Valcea si Itxako (Spania), din Grupa I Principala a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Desfasurarea intalnirii:

FINAL: OLTCHIM - ITXAKO 22-25

min.59 - GOL OLTCHIM! Bese inscrie ultimul gol al partidei.

min.59 - Un nou gol al oaspetelor.

min.59 - GOL OLTCHIM! Incrie Ozel.

min.59 - Meciul e pierdut! Oaspetele au punctat din nou.

min.58 - Pe contraatac, oaspetele se duc la 3 goluri.

min.58 - Itxako se desprinde la doua goluri.

min.56 - Oltchim, in 5 jucatoare. Pidpalova a fost eliminata.

min.56 - Itxako trece in avantaj

min.56 - TIME OUT cerut de Oltchim.

min.55 - Oaspetele puncteaza de la 7 metri.

min.53 - GOL OLTCHIM! Inscrie din nou Pidpalova.

min.50 - Egaleaza rapid oaspetele.

min.50 - GOL OLTCHIM! Marcheza Pidpalova.

min.48 - Tolnai ia un gol parabil.

min.46 - GOL OLTCHIM! Manea inscrie cu o bolta de toata frumusetea.

min.44 - GOL OLTCHIM! Elisei reintra si inscrie.

min.42 - Elisei, eliminata doua minute.

min.41 - Inscrie si Itxako.

min.40 - GOL OLTCHIM! Elisei face un meci cu adevarat mare.

min.40 - Oaspetele preiau conducerea.

min.39 - Meirosu e eliminata.

min.37 - Egaleaza din nou ibericele.

min.36 - GOL OLTCHIM! Elisei inscrie un gol superb.

min.36 - Inscrie Itxako.

min.34 - GOL OLTCHIM! Marcheaza Ozel.

min.33 - Romanca Soit inscrie pentru oaspete.

min.33 - GOL OLTCHIM! Elisei puncteaza din nou.

min.31 - Egaleaza ibericele

A INCEPUT REPRIZA SECUNDA

-----------------------------

min.30 - PAUZA: 12-11

min.30 - Inscrie Itxako.

min.29 - TIME OUT cerut de Itxako.

min.29 - GOL OLTCHIM! Ada Nechita e de neoprit.

min.28 - GOL OLTCHIM! Din nou Ada Nechita.

min.28 - Inscrie Itxako si Elisei e eliminata.

min.28 - Eliminare in tabara oaspetelor.

min.28 - GOL OLTCHIM! Ada Nechita, pe contraatac, ne aduce in avantaj.

min.27 - GOL OLTCHIM! Pidpalova marcheza cu multa sansa.

min.26 - Trec rapid din nou in avantaj ibericele.

min.26 - GOL OLTCHIM! Inscrie si egaleaza Ada Nechita.

min.25 - TIME OUT cerut de Oltchim.

min.24 - Elisei rateaza o lovitura de la 7 metri.

min.23 - GOL OLTCHIM! Inscrie in sfarsit si Ozel.

min.21 - Inscriu ibericele de la 7 metri.

min.21 - GOL OLTCHIM! Managarova inscrie.

min.20 - Bese, eliminata doua minute.

min.20 - Romanca Soit marcheaza din nou pentru Itxako.

min.19 - GOL OLTCHIM! Vizitiu inscrie din nou cu o noua "ghiulea".

min.18 - Itxako marcheaza si ea.

min.18 - GOL OLTCHIM! Vizitiu ne apropie la un gol.

min.17 - GOL OLTCHIM! Elisei inscrie cu mult noroc.

min.16 - Din nou trei goluri avantaj pentru Itxako.

min.15 - GOL OLTCHIM! Elisei transforma de la 7 metri.

min.15 - Elisei obtine o lovitura de la 7 metri si o eliminare in tabara ibericelor.

min.13 - Itxako se desprinde la 3 goluri, dupa un gol marcat de romanca Oana Soit.

min.9 - 3-1 pentru oaspete.

min.8 - Inscrie Itxako si preia conducerea.

min.6 - Nu s-a mai inscris de 4 minute. Ambele echipe fac greseli copilaresti pe faza de atac.

min.2 - Egaleaza ibericele la atacul imediat urmator.

min.1 - GOL OLTCHIM ! Marcheaza Maier, din unghi!

INCEPUTUL PARTIDEI

INFO: Presedintele Oltchimnului, Ioan Gavrilescu, a declarat la Digi Sport: "Va fi un meci care pe care. Ambele echipe sunt valoroase si-si doresc victoria".

INFO: Inaintea acestui meci, clasamentul in Grupa 1 Principala se prezinta astfel: 1. Oltchim - 4 puncte (3 meciuri), 2. Itxako - 4 puncte (3 meciuri), 3. Buducnost - 4 puncte (4 meciuri) si 4. Krim - 2 puncte (4 meciuri).

INFO: Antrenoarea Anja Andersen nu se va putea baza in meciul cu Itxako pe Cristina Neagu, Stanca, Smedescu, Geiger, Tacalie, Han si Ungureanu.

In tur, in Spania, Oltchim a fost invinsa de Itxako, scor 26-25.

Cum vrea AUR să facă „Europe Great Again”. „Comisia Europeană urmăreşte să transforme uciderea de copii nenăscuţi într-un drept fundamental european”
Preşedintele AUR, George Simion, a propus, la Conferinţei Internaţionale „Make Europe Great Again” care a avut loc, sâmbătă, 27 aprilie, la Palatul Parlamentului, ca toate partidele...
George Simion intervine în scandalul „moldovenilor din Buzău”. „Premierul nostru a glumit. Nu este moldovean, probabil este Rrom”
Preşedintele AUR, George Simion, a declarat sâmbătă, 27 aprilie, la Palatul Parlamentului, la Conferinţa Internaţionale „Make Europe Great Again”, că zilele trecute, premierul Marcel...