Un meci important din Ligue 1 a fost suspendat dupa ce un portar a fost bombardat cu petarde (Video)

Duminica, 04 Decembrie 2016, ora 11:25
3394 citiri

In timpul unei partide importante din runda curenta a campionatului francez de fotbal, Ligue 1, au avut loc incidente grave comise de suporterii echipei gazda, FC Metz.

A fost vorba de meciul dintre Metz FC si Olympique Lyon, meci din runda cu numarul 16 a Ligue 1, partida care a fost intrerupta si apoi suspendata dupa doar 30 de minute.

Motivul invocat a fost faptul ca suporterii echipei gazda au inceput la un moment dat sa arunce cu petarde in directa portarului lyonezilor, Anthony Lopes.

Acest lucru s-a intamplat in minutul 30, la doar cateva momente dupa ce Metz reusise sa deschida scorul prin Gauthier Hein. O petarda a explodat in careul de 6 metri al lui Lopes, echipa medicala intrand urgent pe teren pentru a-i acorda ingrijiri medicale portarului, moment in care a explodat a doua petarda.

Dupa 45 de minute, arbitrul a decis suspendarea meciului, iar cea mai probabila pedeapsa este pierderea la masa verde de catre Metz a acestui meci.

"Lopes nu se putea tine pe picioare si era confuz, nu stia bine unde se afla. In cel mai rau caz, i-a fost afectat timpanul. Este o rusine, ma astept ca Liga Profesionista din Franta si Federatia sa ia decizii drastice. Securitatea la acest meci trebuia asigurata de clubul gazda", declara dupa meci, conform cotidianului englez The Telegraph, presedintele lui Lyon, Jean-Michel Aulas.

Incidentul ne aduce aminte de jocul Romania - Polonia, scor 0-3, din preliminariile CM 2018, cand asupra lui Lewandowski s-a aruncat la fel cu o petarda, jocul fiind intrerupt minute in sir si riscand sa fie si el intrerupt, daca fanii romani mai continuau turbulentele.

D.A.

Traian Băsescu, despre actuala clasă politică: ”Comparaţi-l pe Ciolacu, ca şi calibru, cu Năstase, pe nea Nicu, cu Stolojan sau Crin Antonescu”
Fostul preşedinte Traian Băsescu afirmă că liderii celor două mari partide din România, Marcel Ciolacu şi Nicolae Ciucă, nu se pot compara ”ca şi calibru” cu unii dintre predecesorii...
Traian Băsescu, ironii despre liderii PSD și PNL după retragerea finului său, Cătălin Cîrstoiu: ”Sunt și slabi de minte, nu numai slabi politicieni”
Fostul preşedinte Traian Băsescu, naşul medicului Cătălin Cîrstoiu, este de părere că alegerea acestuia pentru a candida la Primăria generală a Capitalei cu susţinerea PSD şi PNL...
#meci suspendat Franta Ligue 1, #Metz Lyon meci suspendat petarde, #petarde aruncate portar Lyon meci Metz , #stiri Olympique Lyon