Liga 1: Astra zdrobeste Otelul. Fosta campioana a retrogradat matematic!

Luni, 11 Mai 2015, ora 19:55
3957 citiri

Astra Giurgiu a obtinut o victorie clara in etapa cu numarul 31 a Ligii 1, impunandu-se in fata celor de la Otelul Galati cu scorul de 4-1.

In urma acestui rezultat, fosta campioana a Romaniei devine prima echipa care retrogradeaza in divizia secunda din punct de vedere matematic.

Aflati in fata unui joc decisiv, pe care erau obligati sa il castige pentru a pastra sperante minime in salvarea de la retrogradare, galatenii au practicat un joc modest, pigmentat cu o multime de greseli personale.

Budescu a deschis scorul in minutul 17, din pasa lui Tembo, insa Otelul a egalat la faza imediat urmatoare, Popa reusind un gol fabulos, trimitand balonul la vinclu.

Zece minute mai tarziu, acelasi Budescu a pasat excelent pentru Alibec, iar acesta a adus-o din nou pe Astra in avantaj.

Pana la pauza, scorul a devenit 3-1 dupa ce Seto a inscris si el in urma unei gafe uluitoare a lui Solomou, care a pasat direct la un adversar.

De Amorim a "inchis tabela" la capatul primei ore de joc, stabilind si scorul final.

Echipele de start

Astra Giurgiu: S. Lung - De Amorim, Oros, Ben Youssef, Junior Morais - Seto, Laban - Tembo, Budescu, Enache - Alibec

Otelul Galati: Abraham - Solomou, Sissoko, Leca, D. Popescu - Helder, Cucu, I. Popa - Gradinaru, Cernat, Iorga

Traian Băsescu, despre actuala clasă politică: ”Comparaţi-l pe Ciolacu, ca şi calibru, cu Năstase, pe nea Nicu, cu Stolojan sau Crin Antonescu”
Fostul preşedinte Traian Băsescu afirmă că liderii celor două mari partide din România, Marcel Ciolacu şi Nicolae Ciucă, nu se pot compara ”ca şi calibru” cu unii dintre predecesorii...
Traian Băsescu, ironii despre liderii PSD și PNL după retragerea finului său, Cătălin Cîrstoiu: ”Sunt și slabi de minte, nu numai slabi politicieni”
Fostul preşedinte Traian Băsescu, naşul medicului Cătălin Cîrstoiu, este de părere că alegerea acestuia pentru a candida la Primăria generală a Capitalei cu susţinerea PSD şi PNL...
#Astra victorie Otelul, #Otelul retrogradata Liga 1, #Otelul retrogradata matematic, #Liga 1 rezultate , #Liga I