Liga 2: Rapid castiga dramatic derbiul seriei, dupa ce a ratat doua penaltiuri

Vineri, 04 Martie 2016, ora 20:05
2927 citiri

Rapid Bucuresti a castigat derbiul Seriei 1 din Liga 2, contra Dunarii Calarasi, scor 1-0. Meciul a avut loc vineri seara pe sadionul Giulesti, in etapa a 20-a.

Cele doua echipe erau pe primele doua locuri ale clasamentului inaintea etapei, cu cate 39 de puncte.

Gazdele au reusit sa-si scoata din sarite suporterii, dupa ce jucatorii antrenati de Dan Alexa au ratat doua penaltiuri in doar 10 minute, in prima repriza, prin Popa si Martin. In plus, Trandu, Tudoran si acelasi Popa au ratat si ei ocazii uriase, tot in prima parte a meciului.

In repriza a doua, giulestenii au reusit sa inscrie prin Tudoran, in minutul 66, dupa ce acesta mai ratase o mare ocazie.

Elevii lui Adrian Mihalcea au terminat meciul in 10 jucatori, dupa ce fundasul Panait a fost eliminat pentru doua cartonase galbene, la primul penalti.

Dupa acest meci, Rapidul trece pe primul loc, cu 42 de puncte, si devine principala favorita la promovare. Etapa viitoare, giulestenii se vor deplasa la Braila, pentru un alt derbi, cu Dacia Unirea, ocupanta locului 3 inaintea acestei etape.

F.N.

Traian Băsescu, despre actuala clasă politică: ”Comparaţi-l pe Ciolacu, ca şi calibru, cu Năstase, pe nea Nicu, cu Stolojan sau Crin Antonescu”
Fostul preşedinte Traian Băsescu afirmă că liderii celor două mari partide din România, Marcel Ciolacu şi Nicolae Ciucă, nu se pot compara ”ca şi calibru” cu unii dintre predecesorii...
Traian Băsescu, ironii despre liderii PSD și PNL după retragerea finului său, Cătălin Cîrstoiu: ”Sunt și slabi de minte, nu numai slabi politicieni”
Fostul preşedinte Traian Băsescu, naşul medicului Cătălin Cîrstoiu, este de părere că alegerea acestuia pentru a candida la Primăria generală a Capitalei cu susţinerea PSD şi PNL...
#Rapid Dunarea Calarasi, #Rapid meci Dunarea Calarasi, #Rapid derbi Dunarea, #Rapid lider Liga 2 , #meciuri