Revenire fantastică la meciul Rapid - U Cluj. Echipa care a întors scorul de la 0-2

Luni, 27 Noiembrie 2023, ora 22:32
7563 citiri
Rapid a pierdut cu U Cluj

Universitatea Cluj a învins-o pe Rapid Bucureşti cu scorul de 3-2 (1-2), luni seara, în Giuleşti, în ultimul meci din etapa a 17-a a Superligii de fotbal.

Rapid a avut 2-0 după mai puţin de jumătate de oră de joc, dar ''U'' a reuşit să reducă din diferenţă înainte de pauză, clujenii întorcând scorul în repriza a doua.

Jayson Papeau (14) a deschis scorul cu un şut din afara careului, deviat de Lucas Masoero, iar Alexandru Ioniţă II (25) a majorat diferenţa din centrarea lui Funsho Bamgboye.

Daniel Popa (40) a marcat primul gol al clujenilor, din pasa lui Dorinel Oancea. Alexandru Chipciu (55) a restabilit egalitatea, după un şut în bară al lui Ianis Stoica. Golul victoriei oaspeţilor a fost semnat de Ianis Stoica, din pasa lui Daniel Popa (74).

Oaspeţii şi-au creat şi alte ocazii mari de gol, ratate de Dan Nistor (3), Daniel Popa (46), Chipciu (76 - bară).

La meci au asistat 10.832 spectatori.

Rapid a ratat şansa de a urca pe locul secund în Superligă.

Rapid a încheiat o serie de 11 meciuri consecutive fără înfrângere, şapte victorii şi patru egaluri.

''U'' este neînvinsă în deplasare în acest sezon, având patru victorii şi cinci egaluri.

Daniel Niculae, urmărit penal în dosarul introducerii ilegale de materiale pirotehnice pe stadioane
Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Bucureşti au extins urmărirea penală faţă de preşedintele FC Rapid, Daniel Niculae şi faţă de liderul galeriei echipei bucureştene,...
A treia echipă scăpată matematic de retrogradare, după Hermannstadt - Petrolul
Echipa FC Hermannstadt a învins joi, pe teren propriu, scor 2-0, formaţia Petrolul Ploieşti, într-un meci din etapa a şasea a Superligii. Sibienii au deschis scorul pe teren propriu, în...