Momente dificile în Franța pentru unul dintre cei mai talentați fotbaliști români

Sambata, 12 Noiembrie 2022, ora 08:25
2690 citiri
Rareș Ilie

Echipa franceză Olympique Lyon a terminat vineri la egalitate, pe teren propriu, scor 1-1, meciul cu formaţia OGC Nice, în primul meci al etapei a 15-a din Ligue 1.

În minutul 35, gazdele au comis un henţ în propriul careu, prin Nicolas Tagliafico, iar arbitrul a acordat penalti după consultarea VAR. Portarul lui Lyon, Anthony Lopes a apărat şutul lui Nicolas Pepe, dar arbitrul Eric Wattellier a dictat repetarea loviturii de la 11 metri pentru că portarul lyonezilor nu s-ar fi aflat pe linia porţii în momentul execuţiei. La reluare, Pepe a înscris deschizând scorul. Gazdele au egalat în minutul 88, tot dintr-o lovitură de pedeapsă, prin Alexandre Lacazette.

Olympique Lyon se află pe locul 9 în clasament, cu 20 de puncte, urmată pe locul 9 de OGC Nice, cu 19 puncte.

La oaspeţi, Rareş Ilie nu a fost convocat de antrenorul Lucien Favre și se pare că românul nu mai este în grațiile antrenorului care a insistat pentru transferul lui și care l-a folosit destul de mult în prima parte a sezonului.

Este al doilea meci consecutiv pentru Rareș (19 ani) în care nu face parte nici măcar din lot, după cel cu Brest. Ilie a mai stat pe bancă, fără a fi utilizat, în alte șanse partide.

Fotbalistul român transferat de Nice de la Rapid n-a mai jucat de la un meci cu Slovacko din Europa League, atunci când a evoluat pentru 15 minute. Se întâmpla pe 6 octombrie.

Rareș Ilie va veni în România în perioada următoare, fiind convocat de Emil Săndoi la acțiunile naționalei de tineret.

Traian Băsescu, despre actuala clasă politică: ”Comparaţi-l pe Ciolacu, ca şi calibru, cu Năstase, pe nea Nicu, cu Stolojan sau Crin Antonescu”
Fostul preşedinte Traian Băsescu afirmă că liderii celor două mari partide din România, Marcel Ciolacu şi Nicolae Ciucă, nu se pot compara ”ca şi calibru” cu unii dintre predecesorii...
Traian Băsescu, ironii despre liderii PSD și PNL după retragerea finului său, Cătălin Cîrstoiu: ”Sunt și slabi de minte, nu numai slabi politicieni”
Fostul preşedinte Traian Băsescu, naşul medicului Cătălin Cîrstoiu, este de părere că alegerea acestuia pentru a candida la Primăria generală a Capitalei cu susţinerea PSD şi PNL...