Danezii râd de România, după ce ne-au surclasat la handbal. Cum au numit victoria de la Mondiale

Miercuri, 06 Decembrie 2023, ora 06:49
4351 citiri
România handbal feminin. Foto: Facebook / Fer

Danemarca s-a impus în fața României, scor 39-23, la capătul unui meci dezastruos pentru echipa noastră, la Campionatul Mondial de handbal feminin.

De altfel, după 21-10 pentru Danemarca la pauză, selecționerul Pera a decis să odihnească cele mai bune jucătoare în repriza secundă.

Naţionala României se calificase deja în grupele principale ale competiției care are loc în Danemarca, Norvegia şi Suedia, după ce a învins fără drept de apel echipa Serbiei, cu scorul de 37-28 (19-13), duminică seara, la Herning, în Grupa E. În partida de debut, "tricolorele" au surclasat Chile cu 44-19.

Presa din Danemarca a catalogat victoria echipei favorită, scriind în mod ironic, că a fost obținută în circumstanțe ieftine.

„A fost o seară foarte, foarte bună pentru Danemarca, acum calificată în grupele principale. Este această victorie mare obținută în circumstanțe ieftine? Poate. Româncele au părut obosite, iar după ce Danemarca a forțat pe finalul primei reprize, meciul a fost efectiv decis”, a scris expertul Rasmus Boysen pentru publicația TV2.

Ianis Hagi tremură pentru un loc la Euro 2024: ”Este ceva ciudat la copilul ăsta”
Ianis Hagi a jucat în ambele meciuri amicale ale echipei naționale disputate în luna martie, dar nu a fost titular nici cu Irlanda de Nord (1-1), nici contra Columbiei (2-3), prezența sa la...
Veste teribilă pentru naționala României. Internaționalul scos cu targa de pe teren va lipsi la Euro 2024 VIDEO
Selecționerul Edi Iordănescu a primit o veste neplăcută de la unul dintre cei mai în formă internaționali români, în perspectiva participării României la Euro 2024. Astfel, Olimpiu...
#Romania, #nationala, #handbal feminin, #scor, #Danemarca, #echipa, #ironie, #ieftin , #stiri handbal