Încă o înfrângere usturătoare pentru naționala de rugby a României: urmează Cupa Mondială

Sambata, 19 August 2023, ora 23:24
2839 citiri
România a pierdut meciurile cu Georgia și cu Italia la 50 de puncte diferență

Naţionala de rugby a României a fost învinsă de Italia, scor 57-7, sâmbătă, pe Stadionul Riviera delle Palme din San Benedetto del Tronto, în ultimul meci de pregătire pentru Cupa Mondială.

Stejarii au avut un început curajos de meci, punând presiune şi forţând intrarea în 22-ul advers, însă italienii s-au apărat foarte bine. În minutul 5, aceştia au deschis scorul, prin eseul marcat de Paolo Odogwu, care a pătruns în forţă,5-0. Cinci minute mai târziu, echilibrul se rupe, după ce Adrian Moţoc vede cartonaşul roşu pentru un placaj în zona gâtului, astfel că până la final România va juca în 14 jucători. Imediat, gazdele marchează eseul cu numărul doi prin Ioane Montana. Menţin presiunea pe Stejari, forţând noi puncte, Luca Morisi scapă spre eseu, însă Hinckley Vaovasa salvează in extremis. Pentru scurt timp însă pentru că Alessandro Garbisi găseşte breşa şi marchează din nou, tot el transformă, 19-0, minutul 17.

Italia continuă seria încercărilor punând încă două eseuri, prin Capuozzo şi Nicotera, 31-0, minutul 28. România nu renunţă, caută breşe, construieşte atacul, însă nu reuşeşte să treacă de apărarea italienilor. În ultimul minut al primei reprize, Stejarii au o tuşă la 5 metri de terenul de ţintă, Cojocaru repune, prinde Stratilă, se face molul de margine, iar Cojocaru culcă balonul. Conache transformă, 31-7. De asemenea, Michele Lamaro, căpitanul Italiei primeşte galben şi este eliminat temporar.

Repriza a doua începe cu un eseu al Italiei, reuşit de Michele Lamaro, transformat de Garbisi, 38-7 şi cu un nou cartonaş pentru România, Cristi Chirică fiind eliminat temporar, România evoluând în 13 jucători. Stejarii rezistă bine, se apără, însă după mai multe acţiuni succesive, Capuozzo găseşte breşa şi marchează al doilea său eseu, 43-7. Până la final, gazdele mai pun încă două eseuri pe tabelă, pentru a închide scorul la 57-7.

Italia

1.Ivan Nemer, 2. Giacomo Nicotera, 3.Simone Ferrari, 4.Niccolo Cannone, 5.Dino Lamb, 6. Sebastian Negri, 7. Michele Lamaro (C), 8.Toa Halafihi, 9.Alessandro Garbisi, 10.Paolo Garbisi, 11. Montanna Ioane, 12.Luca Morisi, 13.Juan Ignacio Brex, 14.Paolo Odogwu, 15.Ange Capuozzo

Rezerve: 16. Epalahame Faiva, 17.Federico Zani, 18.Pietro Ceccarelli, 19.Federico Ruzza, 20.Lorenzo Cannone, 21.Alessandro Fusco, 22.Tommaso Allan, 23. Lorenzo Pani

Antrenor: Kieran Crowley

România

1. Iulian Hartig (RC Bassin d’Arcachon), 2. Ovidiu Cojocaru (CS Dinamo), 3. Alexandru Gordaş (CS Dinamo), 4. Adrian Moţoc (Biarritz), 5. Ştefan Iancu (CSM Ştiinţa Baia Mare), 6. Damian Strătilă (CSA Steaua), 7. Vlad Neculau (SCM USV Timişoara), 8. Cristi Chirica (C)(CS Dinamo), 9. Alin Conache (SCM USV Timişoara), 10. Mihai Mureşan (CSM Ştiinţa Baia Mare) 11. Nicolas Onuţu (CS Vienne), 12. Manumua Tevita (SCM USV Timişoara), 13. Jason Tomane (CSM Ştiinţa Baia Mare), 14. Marius Simionescu (SCM USV Timişoara), 15. Hinckley Vaovasa (CSA Steaua)

Rezerve: 16. Florin Bărdaşu (CSA Steaua), 17. Alexandru Savin (CSA Steaua), 18. Gheorghe Gajion (Stade Montois), 19. Cristi Boboc (CSA Steaua), 20. Dragoş Ser (CSA Steaua), 21. Florin Surugiu (CSA Steaua), 22. Gabriel Pop (CS Dinamo), 23. Tudor Boldor (CS Dinamo)

Antrenor: Eugen Apjok

La Cupa Mondială de Rugby, Stejarii vor evolua în Grupa B. Ei vor disputa primul meci în data de 9 septembrie cu Irlanda, la Bordeaux, apoi vor juca în 17 septembrie, cu Africa de Sud (Bordeaux), în 30 septembrie cu Scoţia (Lille) şi în 8 octombrie cu Tonga (Lille)

Juventus - AC Milan, derby pentru locul 2 în Italia. Ocazie rarisimă pe final de meci
Echipa italiană Juventus Torino a încheiat la egalitate sâmbătă, pe teren propriu, scor 0-0, cu gruparea AC Milan, într-un meci din etapa 34-a din Serie A. În prima repriză meciul a fost...
Un jucător de la CFR Cluj, propus lui Edi Iordănescu ca o soluție pentru națională! A contribuit la victoria contra CSU Craiova
Florin Prunea, fostul portar al naționalei României, a remarcat unul dintre jucătorii celor de la CFR Cluj. Prunea crede că acesta ar putea să reprezinte o soluție pentru echipa...