Serena Williams, despre problemele din primul meci de la Wimbledon: Dumnezeule, o sa pierd un set

Marti, 30 Iunie 2015, ora 12:02
4868 citiri

Serena Williams a vorbit despre problemele pe care le-a avut in meciul cu Margarita Gasparyan, din primul tur de la Wimbledon.

Lidera clasamentului WTA a marturisit ca a fost surprinsa de adversara sa in primul set si s-a gandit chiar ca poate pierde primul act al partidei.

Problemele Serenei au fost cu atat mai surprinzatoare cu cat rusoaica este un nume necunoscut in tenis si a avut nevoie sa treaca prin calificari pentru a ajunge pe tabloul principal la Londra.

"Nu stiam ca jucase in calificari. Dar nu a avut nimic de pierdut si a inceput sa joace incredibil de rapid. Ma gandeam: Dumnezeule, o sa pierd un set daca nu sunt atenta!", a spus Serena dupa partida.

Sportiva americana a reusit in cele din urma sa se impuna, insa admite ca a fost o partida mai dificila decat si-ar fi dorit pentru debutul la editia 2015 a Openului englez.

"As minti daca as spune ca imi doream un meci dificil. Dar, pana la urma, a fost cu siguranta bine pentru mine.

In primul set ea a lovit mai multe mingi castigatoare decat mine! De obicei sunt rapida si ajung la acele lovituri, dar de data asta au fost atat de 'curate' ca nu am avut ce sa fac. Atunci cand esti tanara, intri pe teren si incepi sa joci la capacitate maxima. Asta a facut ea. Am simtit ca a fost un meci foarte tare", a mai spus numarul 1 WTA.

Sharapova si Serena Williams au debutat la Wimbledon - Iata cum s-au descurcat

Serena Williams a trecut de Margarita Gasparyan in doua seturi, scor 6-4, 6-1, dupa o ora si 23 de minute de joc.

In turul al doilea, cea mai buna jucatoare din lume o va intalni pe Timea Babos, din Ungaria.

Cum vrea AUR să facă „Europe Great Again”. „Comisia Europeană urmăreşte să transforme uciderea de copii nenăscuţi într-un drept fundamental european”
Preşedintele AUR, George Simion, a propus, la Conferinţei Internaţionale „Make Europe Great Again” care a avut loc, sâmbătă, 27 aprilie, la Palatul Parlamentului, ca toate partidele...
George Simion intervine în scandalul „moldovenilor din Buzău”. „Premierul nostru a glumit. Nu este moldovean, probabil este Rrom”
Preşedintele AUR, George Simion, a declarat sâmbătă, 27 aprilie, la Palatul Parlamentului, la Conferinţa Internaţionale „Make Europe Great Again”, că zilele trecute, premierul Marcel...
#Serena Williams Wimbledon 2015, #Serena Williams Wimbledon meciuri rezultate, #Serena Williams Wimbledon declaratie , #Wimbledon