Simona Halep, invinsa de Angelique Kerber la Turneul Campioanelor

Marti, 25 Octombrie 2016, ora 16:01
59798 citiri

Simona Halep a fost invinsa de Angelique Kerber in cel de-al doilea meci de la Turneul Campioanelor din Singapore.

Sportiva noastra a pierdut partida cu 4-6, 2-6, in Grupa Rosie din Singapore, dupa un joc slab facut.

Chiar si asa, Simona pastreaza sanse pentru calificarea in semifinalele Turneului Campioanelor, printr-o victorie in meciul de joi cu Cibulkova.

Kerber, ocupanta locului unu in clasamentul WTA, a fost mult mai agresiva si si-a asumat mai multe riscuri, in timp ce Simona a impartit momentele bune cu cele mai slabe.

Nemtoaica a inceput mai bine, a avut 3-1 in primul set, dar Simona a gasit puterea sa revina. Romanca a condus cu 4-3 si a fost aproape sa faca break pentru a conduce cu 5-3.

Nu a reusit insa sa converteasca o minge de break, iar Kerber a egalat la patru. Simona si-a pierdut imediat serviciul si a cedat primul set cu 4-6.

Kerber a avut un start bun si in setul secund, in care Simona a parut lipsita de concentrare si mereu cu gandul la sansa irosita in primul act.

Locul 1 WTA nu a mai avut astfel nicio problema in a obtine victoria, profitand si de greselile nefortate comise de Simona.

In partida urmatoare, programata joi, Simona o va intalni pe Dominika Cibulkova, in timp ce Angelique Kerber se va duela cu Madison Keys. Orele de start nu au fost stabilite deocamdata.

Simona se vede astfel nevoita sa astepte ultima partida pentru a forta calificarea in semifinalele Turneului Campioanelor. O victorie cu Cibulkova ar trebui sa-i fie suficienta Simonei pentru a accede in semifinale.

In schimb, Kerber va fi calificata inca de marti in cazul in care Cibulkova o va invinge pe Madison Keys, in partida ce incepe dupa ora 16:30.

In urma acestui esec, Simona ramane cu un cec in valoare de 304 mii de dolari garantat la Turneul Campioanelor.

HALEP - KERBER 4-6, 2-6

16:02 - Final de meci! Simona este invinsa de Kerber!

16:02 - Simona rateaza mingea de break, iar Angelique are a treia minge de meci.

16:00 - Simona rateaza mingea de break, dar mai obtine inca una!

16:00 - Minge de break pentru Simona!

15:59 - Simona salveaza si a doua minge de meci, suntem la deuce.

15:59 - Simona salveaza prima minge de meci.

15:59 - Doua mingi de meci pentru Kerber.

15:54 - Simona isi face serviciul fara emotii, Kerber va servi pentru victorie.

15:52 - Kerber se distanteaza la 5-1 si e tot mai aproape de victorie.

15:48 - Kerber face break si conduce cu 4-1!

15:47 - Doua mingi de break pentru Kerber!

15:45 - Kerber conduce cu 3-1, Simona greseste mult in ultimul punct si trimite in afara terenului.

15:45 - Inca o minge de 3-1 pentru Kerber dupa o scurta superba.

15:44 - Simona castiga doua puncte la rand si suntem la deuce!

15:42 - Doua mingi de 3-1 pentru Kerber.

15:38 - Simona isi face serviciul dupa un game electrizant si scorul este 1-2. Poate fi game-ul care sa o readuca pe Simona in meci!

15:37 - Minge de game din nou pentru Simona.

15:37 - Simona salveaza mingea de break.

15:37 - Minge de break pentru Kerber.

15:36 - Simona rateaza aceasta minge, suntem la deuce.

15:35 - Minge de 1-2 pentru Simona, dar jocul este foarte echilibrat.

15:33 - Kerber isi face serviciul dupa patru greseli la rand comise de Simona.

15:32 - Simona rateaza ambele mingi de rebreak cu erori nefortate, suntem la deuce.

15:31 - Doua mingi de rebreak pentru Simona!

15:28 - Kerber face break si conduce cu 1-0 in setul secund.

15:28 - Doua mingi de break pentru Kerber in startul setului secund.

15:23 - Kerber castiga primul set cu 6-4. Simona a avut jocul in mana, dar a cedat pe final.

15:23 - Simona salveaza prima minge de set.

15:22 - Doua mingi de set pentru Kerber.

15:19 - Kerber face break si va servi pentru castigarea primului set. In loc sa se faca 5-3 pentru Simona, jocul s-a rasturnat complet.

15:18 - Minge de break pentru Kerber.

15:17 - Se joaca pe muchie de cutit, Simona are 30-15 pe propriul serviciu.

15:15 - Kerber isi face serviciul dupa un game in care Simona a ratat o minge de break. Mare pacat, sa speram ca va uita rapid game-ul acesta.

15:14 - Kerber salveaza mingea break, mai castiga un punct si are minge de 4-4.

15:13 - Minge de break pentru Simona! Nemtoaica greseste tot mai mult!

15:12 - Continua jocul bun al Simonei. Are 30-15 pe serviciul lui Kerber!

15:10 - GAME ALB pentru Simona! Romanca are 4-3 si conduce pentru prima data in acest meci. A trecut la controlul jocului!

15:09 - Simona incepe bine acest game, are 30-0 pe propriul serviciu.

15:08 - BREAK SIMONA!!! Romanca profita de prima sansa si egaleaza la trei!

15:07 - Simona are prima minge de break din acest meci!

15:07 - Game foarte echilibrat pe serviciul nemtoaicei, suntem la deuce.

15:01 - Simona lupta eroic in ultimul punct al game-ului si isi face serviciul. Kerber conduce cu 3-2 si are serviciul acum.

15:00 - Simona revine superb, castiga trei puncte la rand si are minge de 2-3.

14:59 - Simona incepe sa se precipite, Kerber are 30-0 pe serviciul romancei.

14:58 - Kerber se distanteaza la 3-1, profitand de erorile nefortate ale Simonei. Nemtoaica e mai agresiva in startul meciului.

14:57 - Trei mingi de 3-1 pentru Kerber.

14:54 - Simona isi face serviciul si scorul este 1-2.

14:53 - Minge de game pentru Simona, ar fi primul game pentru sportiva noastra.

14:51 - Kerber isi face serviciul cu mari emotii si are 2-0. Desi condusa, Simona joaca bine pana acum.

14:47 - Simona revine de la 15-40 pe serviciul lui Kerber si suntem la deuce.

14:44 - Nemtoaica face break in primul game!

14:43 - Minge de break pentru Kerber.

14:42 - Inceput de meci foarte echilibrat, este 30-30 in primul game.

14:40 - A inceput meciul!

14:38 - Meciul va incepe cu Simona la serviciu.

14:33 - Cele doua jucatoare au intrat pe teren!

Info:

Sportiva noastra are la dispozitie doua situatii pentru a obtine calificarea astazi:

1. Simona se califica cu siguranta daca se va impune in doua seturi in meciul cu Angelique Kerber.

2. Daca Simona va castiga in trei seturi, romanca are nevoie de victoria lui Keys in meciul cu Cibulkova, pentru a se califica inca de marti.

Partida dintre Simona si Kerber e televizata de Digi Sport si Dolce Sport.

In cealalta confruntare din grupa se intalnesc Madison Keys si Dominika Cibulkova, de la ora 16:30, in direct pe Ziare.com.

In ultima etapa, programata joi, vom avea meciurile Simona Halep - Dominika Cibulkova si Madison Keys - Angelique Kerber. Orele de start nu sunt stabilite deocamdata.

Prezentarea lui Kerber:

- a castigat trei turnee in 2016 (Australian Open, Stuttgart, US Open)

- are 60 de victorii si 17 infrangeri in 2016

- e la a patra aparitie la Turneul Campioanelor (3 victorii si 7 infrangeri)

- are un bilant de 13 victorii si 9 infrangeri cu adversarele din grupa (5-4 cu Cibulkova, 3-4 cu Halep si 5-1 cu Keys)

Decizia BEC de a respinge protocolul Alianței Dreapta Unită, trasă la indigo cu cea dată pentru Alianța USR-PLUS în 2019. Excepția pentru PSD și precedentul Vadim Tudor
Alianța Dreapta Unită, formată din USR, PMP și partidul Forța Dreptei se găsește în imposibilitatea de a avea liste comune de candidați pentru alegerile din 9 iunie, după ce Biroul...
Cătălin Drulă acuză PSD că i-a ”momit” sau șantajat pe primarii USR: ”Ai zece milioane, dacă treci la noi”
Preşedintele USR, Cătălin Drulă, susţine că unii primari USR ar fi fost ”şantajaţi” sau ”momiţi” să treacă la PSD, în condiţiile în care de faţă era şi liderul social...
#Simona Halep Angelique Kerber, #Simona Halep Angelique Kerber Live, #Simona Halep Angelique Kerber direct, #televizareSimona Halep Angelique Kerber, #Simona Halep Angelique Kerber Turneul Campioanelor, #Simona Halep Angelique Kerber pe net , #Turneul Campioanelor