Magica Sorana! Cîrstea e în sferturi la Indian Wells după un meci incredibil cu Garcia. Urmează Swiatek sau Răducanu

Miercuri, 15 Martie 2023, ora 05:38
16157 citiri
Sorana Cîrstea

UPDATE. S-a încheiat disputa dintre Swiatek și Emma Răducanu: pe cine va întâlni Sorana Cîrstea în sferturi la Indian Wells

Sorana Cîrstea a reușit o performanță extraordinară, calificându-se în sferturile de finală ale turneului de la Indian Wells.

Sorana Cîrstea (83 WTA) nu s-a speriat de adversara ei, Caroline Garcia (locul 5 mondial), pe care a învins-o în trei seturi, scor 6-4, 4-6, 7-5. Durata totală a partidei: două ore și 23 de minute.

Sorana a reușit să treacă peste două momente extrem de dificile:

- în setul al doilea a condus cu 4-3 și 40-0 pe serviciul ei și a mai avut trei mingi de break și la 4-4, dar a fost întoarsă de Garcia de fiecare dată și până la urmă a pierdut setul.

- în setul al treilea, a condus cu 3-0 și 4-2, dar Garcia a reușit din nou să revină și a egalat la patru.

Sorana Cîrstea nu s-a lăsat copleșită de aceste reveniri ale franțuzoaicei, a făcut breakul la 5-5 și n-a mai lăsat lucrurile să îi scape din mână.

Premiul pentru calificarea în sferturile de finală este de 184.465 de dolari.

Sorana, care a fost susținută de mulți români la Indian Wells, va juca în turul următor fie cu liderul mondial Iga Swiatek, fie cu "românca" Emma Răducanu.

De când nu mai bătuse Sorana o jucătoare de Top 5

Cui i-a mulțumit Sorana Cîrstea după una dintre cele mai frumoase victorii din cariera ei și ultimul punct al meciului VIDEO

Cum nu se putea mai rău pentru Sorana Cîrstea. Ce urmează pentru româncă la WTA Madrid
Poloneza Iga Swiatek, liderul WTA, s-a calificat, joi, în turul trei la turneul de la Madrid, fază în care o va înfrunta pe Sorana Cîrstea, numărul 30 mondial şi favorită 27. Swiatek a...
Sorana Cîrstea, meci dramatic la Madrid împotriva unei filipineze. Urmează confruntarea cu liderul WTA?
Sorana Cîrstea a avut set și 5-3 în meciul cu Alexandra Eala, din Filipine, dar partida a ajuns în set decisiv. Sorana Cîrstea a trecut prin mari emoții în turul al doilea de la Mutua...
#Sorana Cirstea, #Caroline Garcia, #indian wells, #Iga Swiatek, #Emma Raducanu , #stiri tenis