Victorie de pus în ramă pentru Sorana Cîrstea la Dubai. Românca a întors partida și e în sferturile de finală

Miercuri, 21 Februarie 2024, ora 15:50
6437 citiri
Sorana Cirstea FOTO facebook

Sorana Cîrstea (22 WTA) a avut o misiune dificilă în optimile turneului WTA, de la Dubai, unde a întâlnit-o pe croata Donna Vekic (31 WTA).

Aceasta și-a adjudecat primul set cu 6-3 și a condus în cel de-al doilea cu 2-1, dar românca a reușit o revenire spectaculoasă.

Cîrstea s-a calificat în sferturile de finală, după ce a câștigat ultimele două seturi, scor 6-3, 7-5 și a acces în primele opt jucătoare ale turneului. În decisiv, ea a avut o cădere după ce a condus cu 3-0, fiind egalată, dar a reușit să evite tie-breakul.

Pentru un loc în semifinale, Sorana o va întâlni pe cehoaica Marketa Vondrousova, care a eliminat-o pe rusoaica Lydmila Samsonova.

Meciul româncei contra campioanei de la Wimbledon este programat joi.

Pentru accesul în sferturile de finală, Sorana Cîrstea și-a adjudecat un cec în valoare de 72.965 dolari, iar dacă prinde semifinalele suma va ajunge la 158.944 dolari.

Discurs motivațional al jucătoarei de tenis românce înaintea meciului cu Ucraina. Nu se sperie de Elina Svitolina
România va înfrunta Ucraina în acest weekend în cadrul Billien Jean King Cup, iar marea absență din lotul nostru este Simona Halep. Jaqueline Cristian este însă extrem de motivată și...
Simona Halep face dezvăluiri în premieră! Ce a pățit la revenirea în circuitul WTA e unic în cariera sa
Simona Halep a acuzat probleme serioase la revenirea în circuitul WTA. Halep a acuzat la meciul cu Paula Badosa dureri fizice fără precedent. Ce a pățit jucătoarea noastră după primul...
#Sorana Cirstea, #sferturi, #Dubai, #wta, #tenis, #meci, #fabulos, #victorie , #stiri tenis