Victorie de pus în ramă pentru Sorana Cîrstea la Dubai. Românca a întors partida și e în sferturile de finală

Miercuri, 21 Februarie 2024, ora 15:50
6459 citiri
Sorana Cirstea FOTO facebook

Sorana Cîrstea (22 WTA) a avut o misiune dificilă în optimile turneului WTA, de la Dubai, unde a întâlnit-o pe croata Donna Vekic (31 WTA).

Aceasta și-a adjudecat primul set cu 6-3 și a condus în cel de-al doilea cu 2-1, dar românca a reușit o revenire spectaculoasă.

Cîrstea s-a calificat în sferturile de finală, după ce a câștigat ultimele două seturi, scor 6-3, 7-5 și a acces în primele opt jucătoare ale turneului. În decisiv, ea a avut o cădere după ce a condus cu 3-0, fiind egalată, dar a reușit să evite tie-breakul.

Pentru un loc în semifinale, Sorana o va întâlni pe cehoaica Marketa Vondrousova, care a eliminat-o pe rusoaica Lydmila Samsonova.

Meciul româncei contra campioanei de la Wimbledon este programat joi.

Pentru accesul în sferturile de finală, Sorana Cîrstea și-a adjudecat un cec în valoare de 72.965 dolari, iar dacă prinde semifinalele suma va ajunge la 158.944 dolari.

Sorana Cîrstea, după victoria spectaculoasă de la Madrid: ”Prima oară e un pic dificil”
Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea s-a calificat, joi, în runda a treia a turneului WTA 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 7.679.965 de euro, după ce a învins-o pe...
Campioana Dinamo, victorie uriașă într-o atmosferă electrizantă. Când se decide calificarea în Final 4
Campioana Dinamo Bucureşti a învins marţi, pe teren propriu, într-o atmosferă electrizantă, formaţia daneză Skjern Handbold, scor 28-27 (14-15), în turul sferturilor de finală ale...
#Sorana Cirstea, #sferturi, #Dubai, #wta, #tenis, #meci, #fabulos, #victorie , #stiri tenis