Sorana Carstea, prima semifinala WTA dupa trei ani: Reactia dupa victoria de poveste de la Rio

Sambata, 20 Februarie 2016, ora 10:00
9278 citiri

Sorana Carstea da semne ca ar putea reveni in elita tenisului feminin dupa ce a reusit sa se califice in prima semifinala de turneu WTA dupa o pauza de trei ani.

Sportiva noastra nu i-a dat nicio sansa, in sferturi, muntenegrencei Danka Kovinic, a treia favorita din Brazilia, pe care a invins-o in doua seturi, scor 6-1, 6-2.

In interviul realizat dupa aceasta victorie de poveste, Sorana a marturisit ca se simte uimitor reusind sa isi revina dupa o luna perioada de inactivitate.

"Am fost accidentata un an si jumatate, asa ca sa reusesc sa revin, sa joc trei meciuri si sa raman sanatoasa este extrem de important pentru mine. Dupa ce iti revii dupa o asemenea accidentare incepi sa realizezi cat de norocoasa esti atunci cand poti juca fara sa simti dureri si te poti bucura de tenis", a spus Carstea, potrivit WTA.

In ceea ce o priveste pe adversara ei din semifinale, americanca Shelby Rogers, romanca a marturisit ca aceasta este o necunoscuta pentru ea.

"Va fi primul meci impotriva lui Shelby, din pacate nu o cunosc prea bine. Nici macar nu ne-am antrenat impreuna. Va fi un meci dificil si voi incerca sa fiu concentrata", a mai declarat aceasta.

Sorana Carstea s-a calificat vineri noaptea in semifinalele turneului WTA de la Rio, Brazilia.

Sorana Carstea, rezultat uimitor la Rio: S-a calificat in semifinale!

Targovisteanca a spulberat-o in sferturi pe Danka Kovinic, locul 50 in clasamentul feminin, impunandu-se in doua seturi, scor 6-1, 6-2.

Semifinala contra lui Shelby Rogers este programata sambata seara, dupa ora 20:00, ora Romaniei.

De remarcat este si faptul ca Sorana a ajuns pe tabloul principal al turneului din Brazilia dupa ce a primit un wild-card din partea organizatorilor.

Nicușor Dan tocmai a dat cărțile pe față. De ce și-a dat demisia din USR, partidul pe care l-a creat
Nicușor Dan a dat cărțile pe față după ani buni. Primarul Bucureștiului a explicat de ce a ieșit din USR, partidul pe care l-a fondat. Ruptura dintre Nicușor Dan și USR a surprins pe...
Candidatura Dianei Şoşoacă la Primăria Capitalei a fost respinsă. „Eu nu am anunţat niciodată public că voi candida. E un ordin de la Marcel Ciolacu”
Biroul Electoral de Circumscripţie nr. 42 Municipiul Bucureşti a respins candidatura Dianei Şoşoacă, preşedintă a partidul S.O.S. România, pentru funcţia de primar general al Capitalei,...
#Sorana Carstea Rio 2016, #Sorana Carstea WTA rezultat, #Sorana Carstea tenis rezultate , #WTA