Liga I: U Cluj - Gloria Buzau 1-2

Duminica, 20 Aprilie 2008, ora 19:07
1429 citiri

Victorie dramatica obtinuta de Gloria Buzau la Cluj cu penultima clasata din Liga I, Universitatea. Gloria s-a impus cu 2-1, dupa un gol salvator venit in minutul 92 al jocului, de la Eric Bicfalvi.

Universitatea Cluj ocupanta locului 17 in Liga I spera intr-o minune, insa sansa a apartinut in meciul din etapa a 30-a oaspetilor, Gloria Buzau, care de asemenea aveau nevoie imensa de puncte.

Buzoienii au deschis scorul in minutul 19 cand Paleacu, a fost deschis pe partea dreapta, a intrat in careu si a centret pentru finalizarea lui Iovita. Gazdele au reusit egalarea in minutul 38, dupa o faza inceputa de Gigel Coman, care a centrat in careu pentru Goga, acesta a reluat slab, insa pana la Nemanja Jovanovici, care a inscris spectaculos pengtru 1-1.

Finalul a aprtinut buzoienilor, care au punctat decisiv prin Bicfalvi. Acesta a primit o minge in careul clujenilor, s-a descurcat intre trei adversari si a sutat slab, dar plasat in stinga lui Merlier, pentru 2-1 si trei puncte extrem de importante.

In clasament, Gloria Buzau este pe locul 14, cu 34 de puncte, la egalitate cu Farul Constanta, Pandurii Tg.Jiu si Poli Iasi, in timp ce Universitatea Cluj ramane pe locul 17 cu 23 de puncte.

Marcel Ciolacu, după ce a scos Buzăul din Moldova: ”Sunt român, mama era din Tecuci...”
Președintele PSD, Marcel Ciolacu, a revenit cu precizări după ce a declarat că ”Buzăul nu e în Moldova”. Afirmația a fost făcută în legătură cu autostrada care va lega Moldova de...
”Îi cerem public demisia!”. Reacție la declarația hazardată a lui Marcel Ciolacu: ”Buzăul nu e în Moldova și vă rog frumos să nu mă jigniți”
Președintele PSD, Marcel Ciolacu, a declarat joi, 25 aprilie, într-o conferință de presă la Timișoara că ”Buzăul nu e în Moldova și vă rog frumos să nu mă jigniți”. Afirmația...