Romania, locul 17 in clasamentul final pe medalii al JO 2008

Duminica, 24 August 2008, ora 14:00
4475 citiri
Sandra Izbasa - aur la sol

Romania a ocupat locul 17 in clasamentul final al Jocurilor Olimpice pe natiuni, avand drept criteriu medaliile obtinute, cu prioritate medaliile de aur.

Reprezentantii tarii noastre au obtinut un total de opt medalii, patru de aur - una de argint - trei de bronz.

Iata sportivii romani care au obtinut medalii la aceasta editiei a Jocurilor Olimpice:

-> Echipa feminina de gimnastica

La Beijing, Romania a avut 104 sportivi (64 de femei si 40 de barbati).

Dupa 16 zile de Olimpiada, China a fost natiunea care a obtinut cele mai multe medalii de aur, 51. Locul doi a fost ocupat de S.U.A, cu 36 de medalii de aur, iar locul trei i-a revenit Rusiei, cu 23 de medalii de aur.

Urmatoarele Jocuri Olimpice de vara vor avea loc in 2012, la Londra.

Românii pregătesc scenariul negru al unui război: "Îmi fac bagajele și plec. Eu pentru gunoaiele de la conducere nu îmi risc nici măcar un deget"
Dacă Rusia ar decide să invadeze spațiul NATO, România ar fi o țintă ușoară. Scenariul de coșmar se bazează pe un raport al Centrului de Analiză a Politicii Europene, publicat în urmă...
Schimbare radicală la turneul final. România s-a calificat miraculos, pentru prima dată în istorie
Turneul final al Billie Jean King Cup se va disputa sub formă de tablou eliminatoriu, la Sevilla, între 12 şi 20 noiembrie, a anunţat joi Federaţia Internaţională de Tenis (ITF), care...