Tanase aduce victoria Stelei cu Inter

Duminica, 13 Decembrie 2009, ora 17:56
1988 citiri

Steaua a castigat ultima partida din acest an din Liga I, in fata echipei International Curtea de Arges, scor 3-2.

"Ros-albastrii" au inceput cum nu se poate mai bine partida, desi aveau in fata un adversar redutabil pe teren strain, Nicolita deschizand scorul inca din minutul 3. Grecul Kapetanos a dublat avantajul in minutul 13, transformand o lovitura de la 11 metri, scoasa de Szekely la o intrare neatenta a lui Zagrean.

Bacila a redus din diferenta in minutul 21, trimitand in plasa printre picioarele lui Zapata dupa ce a driblat toata defensiva echipei din Ghencea.

Repriza secunda a inceput sub aceeasi nota de dominare a gazdelor, insa, in mod surprinzator, oaspetii au reusit egalarea la prima faza de atac, venita in minutul 62, Zagrean profitand de un balon deviat pentru a-l invinge din nou pe Zapata.

Golul victoriei a venit cu 20 de minute inainte de final de la contestatul Cristi Tanase, care si-a spalat pacatele aducand Stelei cele trei puncte cu o reusita superba de la 25 de metri, ce a reprezentat si primul sau gol de la sosirea in Ghencea.

In urma victoriei, Steaua egaleaza pe CFR Cluj in fruntea Ligii I, acumuland un total de 34 de puncte. Oaspetii raman pe locul 15, retrogradabil, cu cele 16 puncte acumulate pana in prezent.

C.F.

Traian Băsescu, despre actuala clasă politică: ”Comparaţi-l pe Ciolacu, ca şi calibru, cu Năstase, pe nea Nicu, cu Stolojan sau Crin Antonescu”
Fostul preşedinte Traian Băsescu afirmă că liderii celor două mari partide din România, Marcel Ciolacu şi Nicolae Ciucă, nu se pot compara ”ca şi calibru” cu unii dintre predecesorii...
Traian Băsescu, ironii despre liderii PSD și PNL după retragerea finului său, Cătălin Cîrstoiu: ”Sunt și slabi de minte, nu numai slabi politicieni”
Fostul preşedinte Traian Băsescu, naşul medicului Cătălin Cîrstoiu, este de părere că alegerea acestuia pentru a candida la Primăria generală a Capitalei cu susţinerea PSD şi PNL...
#Cristi Tanase, #Steaua Bucuresti, #International Curtea de Arges, #rezultate Liga I , #Liga I