Botoșani - Sepsi, meci crucial pentru covăsneni în lupta pentru play-off. Penalty ratat de gazde

Joi, 29 Februarie 2024, ora 18:57
1788 citiri
Sepsi a câștigat la Botoșani

Formaţia Sepsi a învins, joi, în deplasare, cu scorul de 2-1, echipa FC Botoşani, într-un meci din etapa a 28-a a Superligii.

Au marcat Păun ’24 şi Debeljuh ’31 pentru Sepsi, respectiv Lopez ’78 pentru FC Botoşani.

Gazdele au ratat un penalti în minutul 65, prin Florescu. În minutul 90+8, de la Sepsi a fost eliminat Dumitrescu.

Cu această victorie, Sepsi are 37 de puncte și rămâne în cursa pentru play-off, pe locul 7, la egalitate cu Hermannstadt și UTA și la un punct de poziția a șasea ocupată de U Cluj (38 de puncte).

FC Botoşani: Kukic – Benzar, Sadiku (E. Lopez ’46), A. Miron, Celea – E. David, Dican (Mouaddib ’46), I. Filip – Florescu (Şeroni ’76), Margiotta, Mitrov (Ofosu ’76). Antrenor: Bogdan Andone.

Sepsi: D. Moldovan – Oteliţă, Ninaj, D. Ciobotariu, Dumitrescu – N. Păun – K. Varga (Kecskes ’69), C. Matei (Safranko ‘90+4), Ştefănescu, Kallaku (Aganovic ’66) – Debeljuh. Antrenor: Bernd Storck.

Cartonaşe galbene: Mitrov ‘45+1, Miron ’68, Şeroni ‘90+7, Benzar ‘90+8 / Dumitrescu ’64, ‘90+8, Ninaj ’77, Aganovic ‘90

Cartonaş roşu: Dumitrescu ‘90+8

Arbitri: Andrei Antonie – Valentin Avram, Andrei Constantinescu – Bogdan Dumitrache

Arbitri VAR: Horia Gabriel Mladinovici, Marius Omuţ

Observatori: Sorin Boca, Cătălin Cursaru

FCSB a irosit o nouă șansă de a deveni campioană. Cum s-a terminat meciul cu Sepsi, cu Florinel Coman accidentat
Echipa bucureşteană FCSB a încheiat la egalitate miercuri seara, în deplasare, scor 2-2, cu formaţia Sepsi OSK, în etapa a şasea din play-off-ul Superligii. Meciul de la Sf. Gheorghe a...
FC Botoșani - Dinamo, o nebunie de meci: autogol, gol anulat, penalty ratat, accidentare gravă. Lovitura de grație, în prelungiri
Formaţia Dinamo a fost învinsă, marţi, în deplasare, cu scorul de 2-1, de echipa FC Botoşani, în etapa a şasea din play-out-ul Superligii. Pentru FC Botoşani au marcat Moura (13 -...