Final dramatic, decis de VAR, în derby-ul CFR Cluj - Rapid. Portarul Bălgrădean a fost erou la ultima fază a meciului

Sambata, 16 Iulie 2022, ora 23:53
7519 citiri
Cristi Bălgrădean

CFR Cluj a obţinut, sâmbătă seara, prima victorie a sezonului, învingând cu emoţii, scor 1-0 (1-0), echipa Rapid Bucureşti, într-un meci contând pentru etapa 1 din Superligă. Rapid a ratat un penalti în minutele de prelungire, la ultima fază a jocului.

Într-un meci desfăşurat pe stadionul din Gruia, CFR Cluj a deschis scorul prin Yuri, care a înscris în minutul 17, din pasa lui Petrila. A fost unicul gol al meciului.

Rapid a primit un penalti în minutul 4 al prelungirilor, după ce arbitrul Sebastian Colţescu a consultat tehnologia VAR la un henţ al lui Hoban. Albu a executat lovitura de la 11 m, dar portarul clujenilor, Cristian Bălgrădean, a apărat.

CFR Cluj: Bălgrădean - Braun, Kolinger, Yuri, Camora - C. Deac (A. Păun 88’), Muhar (Hoban 88’), Bordeianu – Jefte Betancor (Yeboah 63’), Dugandzic (Debeljuh 73’), Petrila. Antrenor: Dan Petrescu.

Rapid: H. Moldovan - Belu-Iordache (Fl. Ştefan 31’), D. Grigore, P. Iacob, J. Morais - Pănoiu, Crepulja, Al. Albu, V. Costache – Vojtus (Romario Moise 12’; Al. Ioniţă 38’), A. Ciobanu. Antrenor: Adrian Mutu

Cartonaşe galbene: Muhar 47, Dugandzic 71, Yeboah 76 / Dragoş Grigore 41, Crepulja 90+2

Arbitri: Sebastian Colţescu – Daniel Mitruţi, George Florin Neacşu – Rareş George Vidican

Arbitri VAR: Ovidiu Haţegan – Ciprian Florin Danşa

Observator: Eduard Dumitrescu

S-au jucat patru meciuri din Etapa 1 a Superligii:

Vineri: Hermannstadt – CS Mioveni 3-0; CS Universitatea Craiova – Sepsi Sf Gheorghe 2-2

A treia echipă scăpată matematic de retrogradare, după Hermannstadt - Petrolul
Echipa FC Hermannstadt a învins joi, pe teren propriu, scor 2-0, formaţia Petrolul Ploieşti, într-un meci din etapa a şasea a Superligii. Sibienii au deschis scorul pe teren propriu, în...
Primele două echipe care s-au salvat matematic de la retrogradare, după UTA - Oțelul
Echipa UTA Arad a învins joi, pe teren propriu, scor 3-1, gruparea Oţelul Galaţi, în etapa a şasea din play-out-ul Superligii. După o primă repriză în care Oţelul a avut un gol anulat...