Nadal-Federer, in finala la Roland Garros. Invincibilul Djokovici a fost rapus

Vineri, 03 Iunie 2011, ora 22:34
8450 citiri

Rafael Nadal si Roger Federer isi vor disputa finala editiei 2011 a turneului Roland Garros, al doilea de Mare Slem al anului.

In ziua in care a implinit 25 de ani, Nadal s-a calificat pentru a 6-a oara in finala la Roland Garros, unde s-a impus de 5 ori.

In semifinale, ibericul a trecut de scotianul Andy Murray, in trei seturi, cu 6-4, 7-5, 6-4, dupa o intalnire de 3 ore si 17 minute.

De partea cealalta, Federer l-a invins in penultimul act al turneului francez pe Novak Djokovici, care era neinvins in acest an (41 de partide fara infrangere). Elvetianul s-a impus in patru seturi, cu 7-6, 6-3, 3-6, 7-6, la capatul unei partide ce-a durat 3 ore si 39 de minute.

Nu numai ca a fost invins pentru prima oara in acest an, dar Djokovici a ratat si sansa de a trece pe primul loc in clasamentul ATP, lucru care s-ar fi petrecut daca il invingea pe Federer.

Pentru Federer e a 4-a oara cand ajunge in finala turneului de Mare Slem din Franta, pe care l-a castigat o singura data - in 2009.

Ati putut urmari, in format LIVE text, semifinalele turneului Roland Garros, dotat cu premii in valoare totala de 7,8 milioane de euro:

Novak Djokovici - Roger Federer 6-7, 3-6, 6-3, 6-7

22:37 - FEDERER CASTIGA SETUL 4 SI MECIUL. Elvetianul se impune la capatul unui set dramatic, terminat cu victoria lui Federer la tie-break, cu 7-6/5.

21:32 - Sarbul se impune cu usurinta in setul 3 si reintra in meci.

20:54 - Setul doi ii revine tot numarului 3 mondial, care practica un joc din ce in ce mai bun si pare a fi in stare sa opreasca seria incredibila de invicibilitate a sarbului.

20:09 - Elvetianul isi adjudeca primul set. Cei doi jucatori au mers cap la cap pana in tie-break, unde Federer s-a impus cu 7-5.

18:57 - A INCEPUT MECIUL

Rafael Nadal - Andy Murray 6-4, 7-5, 6-4

18:34 - NADAL A CASTIGAT IN TREI SETURI SI JOACA FINALA. Murray a facut un meci bun, insa ibericul s-a dovedit mult prea puternic pentru bravul scotian. 3 ore si 17 minute a durat prima semifinala masculina de la Roland Garros.

17:33 - Setul doi a fost castigat tot de Nadal. Sub semnul echilibrului a stat si acest set, care a durat aproape 80 de minute.

16:19 - Primul set a durat putin peste o ora si a fost castigat de spaniol, care a reusit doua breakuri, in timp ce scotianul s-a impus doar odata pe serviciul ibericului. Un set frumos, spectaculos, dar mai ales echilibrat.

15:16 - A INCEPUT MECIUL

Finala competitiei se va juca duminica.

Traian Băsescu, despre actuala clasă politică: ”Comparaţi-l pe Ciolacu, ca şi calibru, cu Năstase, pe nea Nicu, cu Stolojan sau Crin Antonescu”
Fostul preşedinte Traian Băsescu afirmă că liderii celor două mari partide din România, Marcel Ciolacu şi Nicolae Ciucă, nu se pot compara ”ca şi calibru” cu unii dintre predecesorii...
Traian Băsescu, ironii despre liderii PSD și PNL după retragerea finului său, Cătălin Cîrstoiu: ”Sunt și slabi de minte, nu numai slabi politicieni”
Fostul preşedinte Traian Băsescu, naşul medicului Cătălin Cîrstoiu, este de părere că alegerea acestuia pentru a candida la Primăria generală a Capitalei cu susţinerea PSD şi PNL...
#semifinale Roland Garros, #Rafael Nadal Andy Murray, #Novak Djokovici Roger Federer , #Roland garros