Cine sunt noii campioni naționali la tenis. Principala favorită s-a impus la feminin, surpriză în finala masculină

Marti, 05 Octombrie 2021, ora 10:29
2703 citiri
Ilona Ghioroaie

Ilona Georgiana Ghioroaie şi Ştefan Paloşi au câştigat titlurile de simplu la Campionatele Naţionale de tenis pentru seniori, încheiate luni la Centrul Naţional de Tenis din Bucureşti, conform agerpres.ro.

Ghioroaie (CSU Piteşti), principala favorită, locul 404 WTA, a învins-o în finala feminină pe Lavinia Tănăsie (CS Kofe), cap de serie numărul doi, cu 6-2, 6-4. Pe locul al treilea s-a clasat Maria Alexandra Popescu (Asociaţia Harry Tenis Cluj Ilfov), victorioasă cu 7-5, 6-1 în finala mică, în faţa Izabelei Novac (CS Dinamo).

La simplu masculin, Paloşi (CS Dinamo), al doilea favorit, s-a impus în finală în faţa lui Nicholas David Ionel (CS Dinamo), numărul unu pe lista capilor de serie, cu 6-4, 6-0. Podiumul a fost completat de Călin Manda (CSU Piteşti), care a profitat de neprezentarea lui Dan Tomescu (CS Dinamo) în finala mică.

Ilona Ghioroaie şi Ilinca Amariei (CS Dinamo), principalele favorite, au câştigat titlul la dublu feminin, după 6-2, 6-3 în finala cu Silvia Maria Costache (CS Dinamo)/Lavinia Tănăsie (CS Kofe), favoritele numărul doi. Pe locul treilea s-a clasat perechea Elena Bogdan (CS Olimpia Bucureşti)/Simona Ogescu (CS Dinamo), care a dispus în finala mică de cuplul Andreea Elena Iordachi (AS CS Sportul Alb)/Ştefania Lazăr (CSM Bucureşti), cu 6-3, 6-2.

În proba masculină de dublu victoria a revenit cuplului Victor Crivoi (CS Dinamo - Centrul Sportiv Braşov)/Dan Tomescu (CS Dinamo Bucureşti), cu 6-4, 3-6, 6-4 în finala cu favoriţii numărul doi, Edris Fetişleam (CSU Simona Halep Constanţa)/Dragoş Ignat (CSM Bacău).

Nicholas David Ionel (CS Dinamo) şi Elena Bogdan (CS Olimpia Bucureşti) au cucerit titlul în proba de dublu mixt, după 6-2, 6-0 cu cuplul Victor Crivoi (CS Dinamo - Centrul Sportiv Braşov)/Andreea Mitu (CSM Bucureşti).

Aniversare tristă pentru unul dintre veteranii tenisului masculin
Jucătorul francez de tenis Richard Gasquet (116 ATP) a pierdut joi meciul cu numărul 1.000 al carierei sale, înclinându-se în două seturi, 6-2, 7-5, în faţa italianului Lorenzo Sonego (52...
Probleme pentru ultima adversară a lui Halep! A învins-o pe Simona, dar vrea să se retragă
Paula Badosa este ultima jucătoare cu care s-a confruntat Simona Halep pe care a învins-o după ce a pierdut primul set cu 6-1. Badosa a intrat la idei după meciul cu Halep și spune că vrea...