Europa League: Unirea Urziceni, umilita de Hajduk Split

Joi, 19 August 2010, ora 23:20
5529 citiri

Unirea Urziceni, vicecampioana Romaniei, a fost umilita de Hajduk Split in prima mansa a playoff-ului Europa League, croatii castigand disputa de pe propriul teren cu scorul de 4-1.

Prima parte a intalnirii a fost una echilibrata, elevii lui Ronny Levy dand o replica neasteptat de buna, mai ales prin prisma recentelor scandaluri din tabara ialomiteana.

Mai mult, lasand impresia ca au trecut peste toate problemele din ultima vreme, romanii au deschis scorul la Split in minutul 35, Frunza punctand in urma unei actiuni personale de toata frumusetea.

Doar 5 minute a durat avantajul Unirii, Ibricici egaland in minutul 40 cu concursul portarului Grigore.

Repriza a doua a fost una de cosmar pentru fotbalistii Urziceniului, care nu au rezistat presiunii croatilor. Impinsi de la spate de aproximativ 33.000 de suporteri patimasi, jucatorii din Split s-au dezlantuit.

Mai intai Ibricici a reusit "dubla" in minutul 65, pentru ca apoi Brkljaca si Cop sa inscrie la randul lor, consfintind o victorie cat o calificare pentru Hajduk Split.

Fara replica in deplasare, Unirea asteapta si returul de peste o saptamana, probabil ultima partida in actuala formula pentru micuta grupare din Baragan. Scor final, Hajduk - Unirea 4-1.

Intalnirea de la Split a fost transmisa in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul disputei.

Desfasurarea meciului:

Final de meci, Unirea pierde fara drept de apel la Split !!!

Min.85 GOL HAJDUK !!! Unirea este la pamant, Cop a inscris golul de 4-1!!!

Min.77 GOL HAJDUK !!! Brkljaca majoreaza diferenta de pe tabela reluand in plasa o lovitura de la colt!

Schimbare Unirea: Dale intra in locul lui Rusescu.

Min.72 Ialomitenii acuza socul primirii celui de-al doilea gol.

Min.65 GOL HAJDUK !!! Ibricici marcheaza dupa cateva gafe in lant ale apararii ialomitenilor!

INFO: Meciul este intrerupt pentru putin timp dupa ce fanii croati au aprins mai multe torte.

Min.51 Portarul Grigore retine usor lovitura libera executata de Ibricici.

Schimbare Unirea: Paraschiv intra in locul accidentatului Marinescu.

Min.47 Croatii incep in atac, Grigore retinand sutul lui Ibricici.

A inceput partea a doua a intalnirii.

__________

Finalul primei reprize!

Min.40 GOL HAJDUK !!! Croatii egaleaza rapid si meciul este relansat! Ibricici profita de o gafa a portarului Grigore si marcheaza.

Min.35 GOOOL UNIREA !!! Frunza deschide scorul la Split !!! Atacantul ialomitenilor a trecut frumos de 3 adversari si l-a invins apoi pe Radosevici cu un sut la coltul scurt.

Min.32 BARA HAJDUK !!! Ibricici reia bine o centrare a lui Sharbini, insa balonul loveste bara!

Min.27 Grigore retine usor sutul lui Sharbini.

Min.25 Rusescu reia destul de periculos, insa Radosevici intervine excelent.

Min.20 Ocazie buna pentru Hajduk, Ibricici sutand putin peste transversala lui Grigore.

Min.18 Grigore iese bine si retine centrarea lui Strinici.

Min.12 BARA UNIREA !!! Onofras scapa singur cu portarul lui Hajduk, insa sutul sau izbeste transversala !!!

Min.8 Grigore retine sutul lui Sharbini.

Min.6 Prima ocazie cat de cat serioasa a meciului: Tomasov centreaza iar Andrici reia peste poarta.

INFO: Asa cum s-a intamplat si in disputa cu Dinamo, stadionul celor de la Hajduk este din nou un vulcan, cu 33.000 de ultrasi in tribune.

Min.4 Unirea incepe bine, blocand atacurile croatilor.

Min.1 A inceput partida!

UNIREA URZICENI: C.Grigore - E.Nicu, Galamaz, Maftei, Bordeanu - Frunza, Marinescu, Brandan, Onofras - Bilasco, Rusescu.

Rezerve: Tudor, Mehmedovici, Paraschiv, Dale, Semedo, Neaga, P.Marin.

Antrenor: Ronny Levy.

HAJDUK SPLIT: B. Radosevici - M.Oremus, J.Buljat, M.Maloca, I.Strinici - S.Andrici - M.Tomasov, S.Ibricici, D.Trebotici - A.Vukusici, A.Sharbini.

Rezerve: L. Kalinici, H.Vejici, A.Sharbini, G.Jozinovici, A.Rezici, M.Brkljaca, D.Cop.

Traian Băsescu, despre actuala clasă politică: ”Comparaţi-l pe Ciolacu, ca şi calibru, cu Năstase, pe nea Nicu, cu Stolojan sau Crin Antonescu”
Fostul preşedinte Traian Băsescu afirmă că liderii celor două mari partide din România, Marcel Ciolacu şi Nicolae Ciucă, nu se pot compara ”ca şi calibru” cu unii dintre predecesorii...
Traian Băsescu, ironii despre liderii PSD și PNL după retragerea finului său, Cătălin Cîrstoiu: ”Sunt și slabi de minte, nu numai slabi politicieni”
Fostul preşedinte Traian Băsescu, naşul medicului Cătălin Cîrstoiu, este de părere că alegerea acestuia pentru a candida la Primăria generală a Capitalei cu susţinerea PSD şi PNL...
#Unirea umilita Hajduk Europa League, #Unirea Urziceni pierde Split, #Hajduk victorie Unirea Urziceni, #Hajduk Unirea Urziceni Europa League, #Frunza gol Split, #Europa League playoff, #Europa League live , #Europa League