Universitatea Craiova, prestație modestă la Botoșani, salvată de un gol marcat în prelungiri

Duminica, 18 Februarie 2024, ora 19:22
2160 citiri
Alexandru Mitirță FOTO DigiSport

Echipa FC Botoşani a încheiat la egalitate duminică, pe teren propriu, scor 2-2, cu formaţia Universitatea Craiova, în etapa a 26-a din Superliga.

La Botoşani, gazdele au controlat prima repriză, atunci când au şi marcat de două ori. La primul gol, în minutul 17, Juan Kaprof a plasat pe lângă Lazar balonul primit de la Benzar, deschizând scorul. În minutul 41 gazdele au înscris pentru 2-0. O neînţelegere în defensiva oaspeţilor a fost speculată de Kaprof, care a majorat diferenţa de pe tabelă. Craiovenii au reuşit să înscrie şi ei, în minutul 53, prin Alexandru Mitriţă, şi au marcat golul egalizator în minutul 90+5, când Koljic a trimis balonul în plasă. Meciul s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, iar FC Botoşani are 20 de puncte şi ocupând locul 15 în clasament. Universitatea Craiova este pe locul 4, cu 39 de puncte.

Egalul nu mulțumește pe nimeni, iar antrenorul Craiovei, bulgarul Ivaylo Petev, are postul în pericol.

FC BOTOŞANI: Ureche – R. Benzar, Sadiku, G. Miron, Ţigănaşu – Ed. Florescu (Şeroni 78), Dican, I.Filip – G. David (R. Dimitrov 72), E. Lopez (Mitrov 58), Kaprof (Ofosu 58). ANTRENOR: Bogdan Andone

UNIVERSITATEA CRAIOVA: D. Lazar - Căpăţână, Zajkov, Screciu, Bancu - A. Creţu (Koljic 72), Mateiu (Badelj 73), Houri - Baiaram, A. Ivan (Markovic 46), A. Mitriţă. ANTRENOR: Ivaylo Petev

Cartonaşe galbene: E. Lopez 10, Kaprof 44, Şeroni 81, Ureche 90+3 / A. Mitriţă 36, Mateiu 45+3, Screciu 83, Koljic 90+2

Arbitri: Szabolcs Kovacs - Adrian Vornicu, Mihăiţă Necula - Marius Omuţ

Arbitri VAR: Bogdan Dumitrache - Alexandru Cerei

Observator: Cristian Nica

Universitatea Craiova a ieșit și matematic din lupta pentru titlu! FCSB poate sărbători sâmbătă
Echipa CFR Cluj a învins joi seara, în deplasare, scor 1-0, formaţia Universitatea Craiova, în ultimul meci al etapei a şasea din play-off-ul Superligii. La Craiova, într-un meci...
FC Botoșani - Dinamo, o nebunie de meci: autogol, gol anulat, penalty ratat, accidentare gravă. Lovitura de grație, în prelungiri
Formaţia Dinamo a fost învinsă, marţi, în deplasare, cu scorul de 2-1, de echipa FC Botoşani, în etapa a şasea din play-out-ul Superligii. Pentru FC Botoşani au marcat Moura (13 -...
#Universitatea Craiova, #fc botosani, #alexandru mitrita, #koljic, #kaprof , #stiri fotbal