O rezervă a salvat-o pe U Craiova în meciul cu Voluntari. Clipe dramatice în prelungiri

Luni, 26 Februarie 2024, ora 22:07
2662 citiri
Universitatea Craiova a învins-o pe Voluntari

Echipa CS Universitatea Craiova a învins, luni seară, pe teren propriu, scor 2-1, formaţia FC Voluntari, în ultimul meci al etapei a 27-a. Golul victoriei a fost înscris de un jucător intrat pe teren de două minute.

Oltenii au început perfect meciul de la Craiova: bară Creţu în minutul 2 şi gol Baiaram în minutul 7. Ilfovenii au egalat după numai un minut, prin Dumiter, dar golul a fost anulat pentru ofsaid. Elevii lui Dică au pus presiune pe gazde, au cerut un penalti în minutul 24, la un duel al lui Carnat cu Bancu, şi au reuşit să egaleze în minutul 54, tot după un penalti. Dumiter a fost faultat în careu de portarul Laurenţiu Popescu şi Robert Popescu a egalat pentru Voluntari.

Golul victoriei craiovene a fost înscris în minutul 84 de Maldonado, cu o lovitură de cap. Jucătorul hondurian abia intrase pe teren, în minutul 82. Mekvabishvili a trecut pe lângă gol pe final de meci, iar arbitrul Adrian Cojocaru a acordat penalti în minutul 90+6, când Carnat a simulat că a fost lovit în careu de portarul craiovean. După analiza VAR, arbitrul a anulat decizia şi CS Universitatea Craiova s-a impus cu 2-1.

În clasament, craiovenii au 42 de puncte şi au urcat pe locul 4, în vreme ce FC Voluntari este pe 14, cu 27 de puncte.

CSU CRAIOVA: L. Popescu - Căpăţînă, Screciu, Badelj (Maldonado 82), Bancu – Al. Creţu (J. Blesa 75), Mekvabishvili, Lyes Houri - Baiaram, Markovic (Koljic 59), Al. Mitriţă. ANTRENOR: Ivaylo Petev

FC VOLUNTARI: J. Fernandez – Ricardinho (Cascini 72), Turda, Matricardi, Aliji - Raţa, Crepulja (D. Florea) 89), A. Ciobanu (Nemec 46) - Carnat, Dumiter (C. Paz 79), R. Popescu. ANTRENOR: Nicolae Dică

Cartonaşe galbene: Bancu 24, A. Mitriţă 27, L. Popescu 52, Houri 57 / Nicolae Dică 37, R. Popescu 74, Cascini 83

Arbitri: Adrian Viorel Cojocaru - Valentin Avram, Florian Alexandru Vişan - Bogdan Dumitrache

Arbitri VAR: Lucian Rusandu - Vasile Marinescu

Observator: Adrian Vidan

FC Voluntari - FCU Craiova, meci crucial în lupta pentru supraviețuire. Echipa care a jucat cu om în plus aproape tot meciul
Echipa FC Voluntari a încheiat la egalitate cu FC U Craiova 1948, scor 0-0, marţi, în etapa a şasea din play-out-ul Superligii. Echipa ilfoveană a rămas cu un jucător mai puţin din...
FCSB e campioana României după 9 ani! Meciul decisiv, contra lui Gică Hagi
Echipa de fotbal FCSB a întâlnit formaţia Farul Constanţa, sâmbătă, pe Arena Naţională, într-o partidă care a pus capăt luptei pentru titlu în Superliga. Cu 46 de puncte în...