Ce-a făcut Anca Todoni la turneul WTA din Mexic după ce a obținut victoria carierei

Vineri, 29 Martie 2024, ora 09:16
4203 citiri
Anca Todoni FOTO Instagram

Jucătoarea română de tenis Anca Todoni, locul 226 mondial şi venită din calificări, a fost eliminată, vineri, în optimile turneului de categorie WTA 125 de la San Luis (Mexic).

Todoni a fost învinsă de sportiva argentiniană Julia Riera, locul 119 mondial, scor 6-2, 6-1. Meciul a durat o oră şi 17 minute. Accederea în optimi este recompensată cu 2.000 de dolari şi 15 puncte WTA.

Anca Todoni reușise cea mai importantă victorie a carierei în primul tur al turneului dotat cu premii totale de 115.000 de dolari.

Venită din calificări, Anca Todoni (19 ani, 226 WTA) a învins-o pe iberica Sara Sorribes Tormo (27 ani, 52 WTA), a treia favorită a competiției, scor 5-7, 7-5, 7-6, după un meci care a durat 4 ore și 16 minute.

Unde mai fug rușii, la 10.000 de km distanță: Lovitură pentru ei, SUA îi blochează într-o țară NATO
După începerea războiului din Ucraina, în Rusia s-a produs un fenomen dezastruos: un adevărat exod al populației peste granițe. Analiștii au apreciat că aproximativ 1 milion de ruși au...
O nouă tenismenă de top a intrat în ”clubul mămicilor” din WTA. E campioană olimpică și fost număr 4 mondial
Campioana olimpică la tenis Belinda Bencic, în vârstă de 27 de ani, a devenit mamă. Sportiva elveţiană a adus pe lume, marţi, o fetiţă care se numeşte Bella. Bencic are de câţiva...