Europa League: Astra pierde greu la Glasgow

Joi, 23 Octombrie 2014, ora 23:50
6303 citiri

Astra Giurgiu a inregistrat a treia infrangere consecutiva in grupele Europa League, detinatoarea Cupei Romaniei fiind invinsa, scor 2-1, de Celtic Glasgow.

Giurgiuvenii au mers in Scotia constienti ca doar un rezultat pozitiv ii mentine in lupta pentru calificarea in primavara europeana. Si, pentru minute bune, au parut capabili sa realizeze minunea.

Yahaya si Budescu l-au pus la grele incercari pe portarul lui Celtic la mijlocul primei reprize, pentru ca imediat Seto sa trimita pe langa poarta din pozitie ideala.

De cealalta parte, gazdele au amenintat buturile lui Lung junior abia pe finalul reprizei.

Partea secunda a fost si mai spectaculoasa. Seto a fost blocat cu greu de scotieni in careul lui Gorgon, iar la cealalta poarta sarbul Scepovic a trimis de doua ori pe langa bara din pozitii ideale.

Oros a ratat si el deschiderea scorului, pentru ca Gordon sa il blocheze din nou pe Budescu, care a trimis un sut foarte bun de la distanta.

Cum ocaziile se razbuna, Scepovic a deschis scorul cu o lovitura de cap din careul mic, iar dupa numai sase minute Johansen a dublat avantajul dupa o mare greseala a lui Silviu Lung.

Astra a avut forta de a inscrie golul de onoare, prin Enache, insa nu a mai putut forta si egalarea.

Scor final, Celtic - Astra 2-1 si romanii raman fara niciun punct in grupele Europa League.

Partida de la Glasgow a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com, iar mai jos aveti rezumatul acesteia:

Min.90+4 Final de meci!

Min.90 Oros intervine inca o data excelent in fata lui Scepovic.

Min.83 Rateaza Kayal o ocazie mare pentru Celtic.

Min.81 GOOOL ASTRA! Romanii revin imediat pe tabela! De Amorim centreaza in fata portii, iar Enache inscrie cu o deviere norocoasa!

Min.79 GOL CELTIC! Lung rateaza complet o interventie, mingea ajunge la Johansen, iar acesta inscrie cu un sut violent sub transversala!

Min.73 GOL CELTIC! Scepovic inscrie cu o lovitura de cap dupa o lovitura libera acordata foarte usor de arbitru!

INFO: Dinamo Zagreb este demolata la Salzburg, fiind condusa cu 4-0.

Min.68 Ce ocazie! Gordon scoate in extremis sutul lui Budescu!

Min.67 Pliatsikas are o cursa de zile mari, intra in careul scotienilor, insa suteaza doar in plasa laterala.

Min.65 Ce ocazie! Oros apare in careul advers si trimite cu capul la o palma peste transversala!

Min.58 Incearca cei de la Astra sa loveasca pe contra, insa Enache nu se sincronizeaza cu Budescu.

Min.54 De Amorim suteaza slab si Gordon retine.

Min.53 Scepovic rateaza doua ocazii mari, trimitand de fiecare data pe langa poarta din sase metri!

Min.50 Astra incepe repriza cu o ocazie mare, Seto fiind blocat in extremis in careul scotienilor.

Min.46 Incepe repriza secunda!

______________________

Min.45+1 Finalul primei reprize!

Min.44 Oros intervine excelent la un sut al lui Stokes.

Min.39 Ne indreptam spre pauza, Astra rezista inca la Glasgow.

Min.33 Suteaza si De Amorim, dar si el trimite pe langa buturile aparate de Gordon.

Min.31 Enache profita de o gafa a scotienilor, suteaza de la marginea careului, insa trimite pe langa poarta.

Min.29 Laban este aproape de autogol dupa o respingere gresita!

INFO: In celalalt meci al grupei, Salzburg a deschis scorul in fata celor de la Dinamo Zagreb.

Min.23 Ce ocazie! Seto e lansat excelent de Budescu, dar suteaza pe langa poarta din interiorul careului!

Min.22 Inca o ocazie mare pentru Astra, insa Gordon scoate sutul lui Budescu!

Min.21 Ce ocazie! Yahaya suteaza de la distanta, Gordon respinge cu pieptul!

Min.19 Morais incearca un sut de la distanta, insa balonul este deviat in corner.

Min.14 Lipsesc ocaziile la cele doua porti dupa un sfert de ora de joc.

Min.8 Evolutie destul de buna a romanilor in acest debut de partida.

Min.2 O prima sansa pentru giurgiuveni, insa Ben Youssef nu ajunge la centrarea lui Laban.

Min.1 Incepe partida!!!

INFO: Atmosfera superba la Glasgow.

ECHIPELE DE START

Astra: Lung - Pliatsikas, Ben Youssef, Oros, Junior Morais - Laban, Yahaya - Enache, Seto, Amorim - Budescu

Celtic: Gordon - Lustig, Denayer, van Dijk, Izaguirre - Brown, Mulgrew - McGregor, Johansen, Stokes - Scepovic

INFO: Inaintea partidei, Astra se afla pe ultimul loc in clasamentul Grupei D, fara vreun punct dupa doua partide. Celtic, in schimb, este lider, cu 4 puncte in dreptul liniei de clasament.

INFO: In aceasta grupa, tot de la ora 22:05, se disputa si partida dintre Salzburg si Dinamo Zagreb.

Tribunalul a decis. Eugen Tomac, președintele PMP: ”Spre disperarea celor care timp de doi ani au încercat să distrugă partidul”
Tribunalul Bucureşti a decis înscrierea lui Eugen Tomac în Registrul partidelor politice ca preşedinte al PMP. ”Spre disperarea celor care timp de doi ani au încercat să distrugă PMP,...
Ciolacu a vorbit cu vicepreședintele Turciei despre colaborarea militară: ”Pentru a putea asigura securitatea la Marea Neagră”
Premierul Marcel Ciolacu a avut, vineri, o întâlnire cu vicepreşedintele Turciei, Cevdet Yılmaz şi a precizat că a discutat cu acesta, printre altele, despre proiectele de colaborare cu...
#Celtic Astra Europa League, #Astra Europa League meciuri, #Astra meciuri rezultate Europa League, #Celtic Astra LIVE , #meciuri