Meci pe muchie de cuțit pentru FC Barcelona. Catalanii au fost conduși cu 2-0

Luni, 09 Octombrie 2023, ora 07:42
1754 citiri
Xavi are probleme la Barcelona FOTO facebook

Echipa spaniolă FC Barcelona a terminat la egalitate duminică seara, în deplasare, scor 2-2, cu formaţia Granada, în etapa a noua din La Liga. Catalanii au fost conduşi cu 2-0.

Granada a avut un start lansat în faţa Barcelonei, cu Bryan Zaragoza marcând încă din primul minut. În minutul 29, acelaşi Zaragoza a înscris pentru 2-0. Barcelona, fără Lewandowski – accidentat, a făcut eforturi să marcheze, lucru pe care l-a reuşit în minutul 45+1, când Lamine Yamal a trimis balonul în plasă. După pauză, Xavi l-a introdus pe teren pe Sergi Roberto, în minutul 61, şi acesta a egalat în minutul 85. S-a terminat 2-2 şi Barcelona, cu 21 de puncte, e pe locul 3, în spatele Realului şi a Gironei.

În meciul dintre Alaves şi Betis Sevilla, Ianis Hagi a fost titular şi a fost activ. A şutat la poartă şi a oferit pase la finalizare pentru Luis Roja şi Kike Garcia, care nu au reuşit însă să înscrie. Hagi a fost înlocuit în minutul 71, cu Benavidez. În clasament Alaves e pe locul 17, cu 8 puncte.

Rezultate înregistrate duminică, în etapa a 9-a din La Liga:

Villarreal – Las Palmas 1-2 (Gerard Moreno 90+2 / Saul Coco 45+2, Marc Cardona 51 penalti);

Atletico Madrid – Real Sociedad 2-1 (Samuel Lino 22, Greizmann 89 penalti / Oyarzabal 73);

Alaves – Betis Sevilla 1-1 (Bellerin 35 autogol / Perez 32);

Celta Vigo – Getafe 2-2 (Bamba 24, Strand Larsen 42 / Mayoral 2, Greenwood 33);

Granada – FC Barcelona 2-2 (Zaragoza 1, 29 / Yamal 45+1, Roberto 85).

Vești proaste pentru Zelenski. Grecia și Spania refuză să trimită Ucrainei sisteme de apărare Patriot
Cursa pentru trimiterea de baterii de apărare antiaeriană în Ucraina a început împiedicat, scrie Politico, care anunță că Spania și Grecia refuză să urmeze exemplul Germaniei şi să...
Ce spune antrenorul lui Dinamo înaintea meciului crucial cu FC Voluntari
Antrenorul echipei de fotbal Dinamo Bucureşti, Zeljko Kopic, a declarat, joi, într-o conferinţă de presă, că partida cu FC Voluntari, din etapa a 7-a a play-out-ului Superligii, este una...