CFR Cluj a invins Dinamo Kiev cu 3-2

Miercuri, 02 Iulie 2008, ora 23:45
2756 citiri

Campioana Romaniei, CFR Cluj, a reusit sa se impuna miercuri seara in fata ucrainienilor de la Dinamo Kiev cu scorul de 3-2.

Trupa lui Ioan Andone pare pregatita de Liga Campionilor dupa ce a invins pe Dinamo Kiev in cadrul celul de-al doilea amical jucat in stagiul de pregatire din Austria.

Scorul a fost deschis repede de ucrainieni, in minutul 3 al intalnirii, prin Aliev, care l-a executat pe Stancioiu cu un sut de la distanta.

Replica elevilor lui Ioan Andone a venit 6 minute mai tarziu, prin Cadu, care a transformat o lovitura libera.

CFR-istii au preluat conducerea in minutul 48 prin Fabbiani, care a lovit balonul centrat de Culio.

Dupa un fault in careul "romanilor", Dinamo Kiev a beneficiat de un penalty in minutul 65, executat de Aliev si respins de Nuno Claro.

Douazeci de minute mai tarziu, Gabi Muresan a majorat diferenta la 3-1 dupa o lovitura de la 11 metri pentru un fault la Manuel Jose.

Tabela de marcaj a fost inchisa in minutul 89 de ucrainieni dupa o greseala a lui Nuno Claro, scor final 3-2.

CFR Cluj: Stancioiu - Tony, Cadu, De Sousa, Pereira - E. Kone, Prette, Dani, Trica - Dubarbier, Diego Ruiz

Dinamo Kiev: Shovkovsky - Betao, Diakate, Mihalik, Nesmachny - Vukoevich, Ghioane, Ninkovich, Aliev - Milevski, Bangura.

Adrian Mutu, călcat în picioare de un jucător de la CFR Cluj: "Nu are caracter"
După victoria clujenilor la Craiva, un jucător de la CFR a avut cuvinte grele de spus la adresa lui Adrian Mutu, fostul antrenor din Gruia. Mijlocașul grec Panagiotis Tachtsidis (33 de ani) a...
Universitatea Craiova a ieșit și matematic din lupta pentru titlu! FCSB poate sărbători sâmbătă
Echipa CFR Cluj a învins joi seara, în deplasare, scor 1-0, formaţia Universitatea Craiova, în ultimul meci al etapei a şasea din play-off-ul Superligii. La Craiova, într-un meci...