Toate rezultatele din Conference League: Mutu conducea la pauză pe terenul lui Beșiktaș

Vineri, 18 August 2023, ora 07:46
2894 citiri
Conference league FOTO facebook

Vicecampioana Norvegiei, FK Bodoe/Glimt, va fi adversara formaţiei Sepsi OSK Sfântu Gheorghe în play-off-ul Europa Conference League, după ce a câştigat cu 3-0 ambele partidei ale dublei manşe cu Piunik Erevan.

Amahl Pellegrino (43 - penalty), Patrick Berg (49) şi Tobias Gulliksen (54) au înscris golurile scandinavilor în meciul de joi, de la Erevan.

Bodoe/Glimt a aliniat echipa: Nikita Haikin - Brice Wembangomo (Fredrik Sjovold, 59), Brede Moe (Ulrik Saltnes, 59), Odin Luras Bjortuft, Fredrik Bjorkan - Sondre Fet (Sondre Sorli, 46), Patrick Berg, Albert Gronbaek - Amahl Pellegrino (Daniel Bassi, 46), Faris Pemi Moumbagna, Tobias Gulliksen (Marius Lode, 71).

Sepsi OSK va fi gazda primului meci, pe 24 august, iar manşa secundă va avea loc în Norvegia, pe 31 august.

În play-off s-a calificat şi PAOK Salonic, echipa antrenată de românul Răzvan Lucescu, după 3-0 cu Hajduk Split (0-0 în primul joc). Următoarea adversară a grecilor va fi echipa scoţiană Hearts.

Formaţia pregătită de Adrian Mutu, Neftci Baku, a părăsit competiţia după ce a fost învinsă de Beşiktaş şi la Istanbul, cu 2-1. Vulturii negri câştigaseră cu 3-1 în Azerbaidjan. Oaspeţii au deschis scorul prin Emin Mahmudov (36), dar Beşiktaş a revenit după pauză, punctând prin camerunezul Vincent Aboubakar (57) şi prin congolezul Jackson Muleka (71).

În play-off, Beşiktaş o va înfrunta pe Dinamo Kiev, care a trecut de Aris Salonic cu 6-5 la loviturile de departajare, pe Giuleşti. Dinamo Kiev va juca şi meciul de acasă cu Beşiktaş la Bucureşti.

Levski Sofia a eliminat formaţia israeliană Hapoel Beer Sheva, pe care a învins-o cu 2-1, după 0-0 în prima manşă. Românul Adrian Păun a jucat în prima repriză la Hapoel, iar Antonio Sefer a rămas pe banca de rezerve.

Rezultatele din turul al treilea preliminar al Europa Conference League:

Miercuri

Flora Tallinn (Estonia) - (+) Farul Constanţa (România) 0-2 (0-3, în prima manşă)

Joi

(+) Maccabi Tel Aviv (Israel) - AEK Larnaca (Cipru) 1-0 (1-1, în prima manşă)

Pogon Szczecin (Polonia) - (+) KAA Gent (Belgia) 2-1 (0-5, în prima manşă)

(+) Ferencvaros TC (Ungaria) - Hamrun Spartans (Malta) 2-1 (6-1, în prima manşă)

(+) KF Partizani Tirana (Albania) - Valmiera FC (Letonia) 1-0 (2-1, în prima manşă)

Lincoln Red Imps (Gibraltar) - (+) FC Ballkani (Kosovo) 1-3 (0-2, în prima manşă)

Swift Hesperange (Luxemburg) - (+) FK Struga (Macedonia de Nord) 2-1 (1-3, în prima manşă)

(+) Partizan Belgrad (Serbia) - Sabah FK (Azerbaidjan) 2-0, după prelungiri; 5-4, la loviturile de departajare (0-2, în prima manşă)

FC Aktobe (Kazahstan) - (+) Sepsi OSK Sfântu Gheorghe (România) 0-1 (1-1, în prima manşă)

Debrecen VSC (Ungaria) - (+) Rapid Viena (Austria) 0-5 (0-0, în prima manşă)

(+) PAOK Salonic (Grecia) - Hajduk Split (Croaţia) 3-0 (0-0, în prima manşă)

(+) AZ Alkmaar (Olanda) - FC Santa Coloma (Andorra) 2-0 (1-0, în prima manşă)

Neman Grodno (Belarus) - (+) NK Celje (Slovenia) 1-4 (0-1, în prima manşă)

(+) Beşiktaş Istanbul (Turcia) - Neftci Baku (Azerbaidjan) 2-1 (3-1, în prima manşă)

(+) FC Midtjylland (Danemarca) - Omonia Nicosia (Cipru) 5-1 (0-1, în prima manşă)

(+) Dinamo Kiev (Ucraina) - Aris Salonic (Grecia) 2-1, după prelungiri; 6-5, la loviturile de departajare (0-1, în prima manşă)

Austria Viena (Austria) - (+) Legia Varşovia (Polonia) 3-5 (2-1, în prima manşă)

(+) Levski Sofia (Bulgaria) - Hapoel Beer Sheva (Israel) 2-1 (0-0, în prima manşă)

FC Lucerna (Elveţia) - (+) Hibernian Edinburgh (Scoţia) 2-2 (1-3, în prima manşă)

Gzira United (Malta) - (+) Viktoria Plzen (Cehia) 0-2 (0-4, în prima manşă)

(+) Brann Bergen (Norvegia) - FC Arouca (Portugalia) 3-1 (1-2, în prima manşă)

NK Osijek (Croaţia) - (+) Adana Demirspor (Turcia) 3-2 (1-5, în prima manşă)

(+) HNK Rijeka (Croaţia) - B36 Torshavn (Feroe) 2-0 (3-1, în prima manşă)

Riga FC (Letonia) - (+) FC Twente Enschede (Olanda) 0-3 (0-2, în prima manşă)

(+) Heart of Midlothian (Scoţia) - Rosenborg Trondheim (Norvegia) 3-1 (1-2, în prima manşă)

NK Maribor (Slovenia) - (+) Fenerbahce Istanbul (Turcia) 0-3 (1-3, în prima manşă)

KA Akureyri (Islanda) - (+) FC Bruges (Belgia) 1-5 (1-5, în prima manşă)

(+) APOEL Nicosia (Cipru) - Dila Gori (Georgia) 1-0 (2-0, în prima manşă)

(+) Spartak Trnava (Slovacia) - Lech Poznan (Polonia) 3-1 (1-2, în prima manşă)

(+) FC Nordsjaelland (Danemarca) - FCSB (România) 2-0 (0-0, în prima manşă)

Derry City (Irlanda) - (+) Tobol Kostanai (Kazahstan) 1-0, după prelungiri; 5-6, la loviturile de departajare (0-1, în prima manşă)

Piunik Erevan (Armenia) - (+) Bodoe/Glimt (Norvegia) 0-3 (0-3 în prima manşă)

Programul meciurilor din play-off-ul Europa Conference League (prima manşă - 24 august, manşa secundă - 31 august):

FC Ballkani (Kosovo) - FC BATE Borisov (Belarus)

FK Zalgiris Vilnius (Lituania) - Hamrun Spartans FC (Malta)

FC Struga (Macedonia de Nord) - Breidablik (Islanda)

FCV Farul Constanţa (România) - HJK Helsinki (Finlanda)

FC Astana (Kazahstan) - FK Partizani Tirana (Albania)

PFC Levski Sofia (Bulgaria) - Eintracht Frankfurt (Germania)

APOEL Nicosia FC (Cipru) - KAA Gent (Belgia)

FC Spartak Trnava (Slovacia) - SC Dnipro-1 (Ucraina)

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe (România) - FK Bodoe/Glimt (Norvegia)

FC Tobol Kostanai (Kazahstan) - FC Viktoria Plzen (Cehia)

Hibernian Edinburgh FC (Scoţia) - Aston Villa FC (Anglia)

FC Midtjylland (Danemarca) - Legia Varşovia (Polonia)

LOSC Lille (Franţa) - HNK Rijeka (Croaţia)

KRC Genk (Belgia) - Adana Demirspor (Turcia)

Fenerbahce SK (Turcia) - FC Twente Enschede (Olanda)

FC Dinamo Kiev (Ucraina) - Beşiktaş Istanbul JK (Turcia)

AZ Alkmaar (Olanda) - SK Brann Bergen (Norvegia)

SK Rapid Viena (Austria) - ACF Fiorentina (Italia)

Heart of Midlothian FC (Scoţia) - PAOK Salonic (Grecia)

FC Nordsjaelland (Danemarca) - FK Partizan Belgrad (Serbia)

CA Osasuna (Spania) - FC Bruges (Belgia)

Maccabi Tel Aviv FC (Israel) - NK Celje (Slovenia)

Jucătorii dinamoviști, atacați de suporteri. Și Mircea Lucescu a pus tunurile pe fotbaliști: "Nu fac nimic!"
Formaţia Dinamo a remizat, vineri, pe teren propriu, scor 1-1, cu echipa FC Voluntari, într-un meci din etapa a şaptea a play-out-ului Superligii. Au marcat Gnahore ’35 pentru gazde şi...
Puncte prețioase pierdute de Răzvan Lucescu, cu un jucător în plus. Ce se întâmplă în lupta pentru titlu
Formaţia PAOK Salonic, antrenată de Răzvan Lucescu, a remizat, miercuri, în deplasare, scor 1-1, cu echipa Lamia, într-un meci din play-off-ul campionatului Greciei. Lamia a deschis scorul...
#Conference League, #rezultate, #Mutu, #besiktas, #razvan lucescu, #mircea lucescu , #Mircea Lucescu