”Soarele și luna”, piesa cu care Moldova a dat lovitura la Eurovision. Celelalte țări calificate în finală VIDEO

Miercuri, 10 Mai 2023, ora 00:22
7396 citiri
Pasha Parfeni a calificat Moldova în finală

Croaţia, Moldova, Elveţia, Finlanda, Republica Cehă, Israel, Portugalia, Suedia, Serbia, Norvegia s-au calificat în finala de sâmbătă a Eurovision 2023. Ediţia 67 a concursului cântecului european are loc la Liverpool. 6.000 de spectatori au asistat la prima semifinală de la M&S Bank Arena Liverpool.

Germania, Franţa, Italia, Spania, Marea Britanie şi Ucraina sunt calificate direct în finală.

"Soarele şi Luna", melodia lui Pasha Parfeni bazată pe poveşti populare moldoveneşti şi româneşti, în care soarele şi luna binecuvântează căsătoria unui cuplu, a reușit o calificare spectaculoasă în marea finală pentru Republica Moldova.

A doua semifinală a Eurovision 2023 va avea loc joi. Theodor Andrei, cu piesa sa "D.G.T. (Off and on), va intra în concurs în data de 11 mai, în a doua semifinală, din poziţia a treia.

Ediţia din 2023 a Eurovision Song Contest (ESC) are loc în Marea Britanie care organizează concursul în numele Ucrainei, din cauza războiului declanşat pe teritoriul acestei ţări.

Semifinalele şi finala se vor desfăşura la Liverpool Arena sub sloganul „United by Music”.

Eurovision Song Contest este cea mai importantă competiţie muzicală internaţională organizată de European Broadcasting Union (EBU) - cea mai mare asociaţie din Europa a televiziunilor publice.

Sportiva din România care a câștigat a cincea oară Liga Campionilor. Cum s-a descurcat în finală, contra unei conaționale
Jucătoarea română de tenis de masă Elizabeta Samara a câştiga pentru a cincea oară în carieră Liga Campionilor europeni şi pentru a treia oară consecutiv cu formaţia poloneză KTS Enea...
Surpriză în finală. Echipa care a învins campioana și a cucerit primul titlu din istorie
CSO Voluntari 2005 a câştigat în premieră titlul de campioană naţională la volei feminin, după ce a învins-o pe deţinătoarea titlului, CSM Volei Alba-Blaj, cu 3-1 (19-25, 25-22, 25-19,...