Dinamo castiga pragmatic la Brasov

Duminica, 18 Octombrie 2009, ora 19:52
2785 citiri

Dinamo a castigat pragmatic la Brasov, scor 1-0, dupa o reusita a lui Andrei Cristea. Brasovenii s-au intrecut in ratari monumentale, in timp ce dinamovistii au jucat pe contraatac.

Venita la Brasov cu ganduri de revansa dupa ce a ratat titlul sezonul trecut chiar impotriva ardelenilor, Dinamo a fost supusa unui asalt ofensiv din partea gazdelor.

Emanuel Dolha, capitan in aceasta partida, a fost nevoit sa se intinda la maxim pentru a respinge sutul lui Voicu si lovitura de cap a lui Zaharia, dar cei care au dat lovitura au fost tot dinamovistii.

Pe un contraatac din minutul 27, Gabi Torje a centrat frumos catre Andrei Cristea, iar varful lui Dinamo l-a invins pe Dani Coman cu o lovitura de cap.

Doua minute mai tarziu, internationalul roman a fost la un pas sa recidiveze, cand l-a lobat pe Coman de la 18 metri, insa bara transversala s-a opus majorarii scorului.

Brasovenii si-au reluat sarjele ofensive dupa primirea golului, insa in ciuda insistentei lor la pauza "cainii rosii" au intrat cu un avantaj de un gol.

Scenariul dupa pauza a fost asemanator cu cel din prima repriza. Brasovenii au atacat in valuri si au ratat ocazii imense, in timp ce dinamovistii au jucat pe contraatac.

Ca si in meciul cu Steaua, lipsa de eficienta la finalizare a fost buba principala, astfel ca brasovenii au fost nevoiti sa se recunoasca invinsi.

In urma acestui rezultat, Dinamo ocupa pozitia a 5-a cu 17 puncte, in timp ce brasovenii au acumulat 16 puncte.

FC Brasov-Dinamo 0-1

90+3 - Final de meci!

90 - Scarlatache vede al doilea cartonas galben si este eliminat.

88 - Mihai Roman trimite un super sut, scos cu greu de Dolha.

85 - Schimbare Dinamo: Iese Andrei Cristea si intra Moti.

84 - Contraatac fulger 3 contra 2 al dinamovistilor, insa acesta este ratat lamentabil.

81 - O noua ocazie pentru Brasov, de aceasta data Sburlea este cel care vede scos din plasa un gol ca si facut dupa o interventie a lui Dolha.

80 - Schimbare Brasov: Cristescu intra in locul lui Munteanu.

80 - Schimbare Dinamo: Niculescu intra in locul lui Alexe.

78 - Sburlea centreaza periculos in fata portii, Zaharia rateaza de putin mingea.

74 - Maldarasanu executa o lovitura libera din unghi, Dolha respinge in fata.

70 - Maldarasanu suteaza de la aproape 40 de metri peste poarta.

66 - Schimbare Brasov: Sburlea intra in locul lui Hadnagy.

63 - Schimbare Brasov: Roman intra in locul lui Voicu.

61 - Zaharia reia pe spate din foarfeca, retine Dolha.

60 - Zaharia aluneca, se ridica, suteaza, mingea e deviata si se acorda corner.

59 - Andrei Cristea face o cursa senzationala pe banda stanga, suteaza in Coman, mingea revine la Torje, dar acesta nu poate inscrie!

57 - Dolha iese gresit pe o minge care pica in fata portii, dar brasovenii nu pot introduce balonul in plasa.

54 - In lipsa de idei, Tamas degajeaza peste stadion.

49 - Torje suteaza de la 30 de metri mult pe langa poarta.

46 - Fluier de start!

45+2 - Final de repriza!

45 - Schimbare Dinamo: Ze Diabate intra in locul lui Pulhac.

43 - Voicu suteaza de la 35 de metri, fara probleme pentru Dolha.

39 - Dinamovistii incearca sa fragmenteze atacurile brasovenilor prin faulturi repetate.

33 - Ilyes reia din foarfeca putin pe langa vinclu.

29 - Contraatac Dinamo, mingea ajunge la Andrei Cristea, iar acesta trimite in bara transversala cu un lob.

27 - GOL DINAMO! Andrei Cristea deschide scorul cu o lovitura de cap!

27 - Hadnagy centreaza bine in fata portii catre Zaharia, Scarlatache salveaza golul printr-o interventie buna.

24 - Zaharia se resimte si mingea este trimisa in afara terenului.

19 - Dolha scoate formidabil de langa bara la lovitura de cap a lui Zaharia.

18 - Actiune buna de atac a gazdelor, finalizata cu un sut al lui Voicu scos in corner de Dolha.

16 - Gabi Torje trimite un sut din unghi, pe centrul portii, fara probleme pentru Coman.

11 - Catalin Munteanu suteaza de la 25 de metri, iar mingea este deviata in corner.

10 - Catalin Munteanu executa bine o lovitura de colt, dar Dolha se inalta si respinge.

6 - Suturile lui Maldarasanu si Ilyes sunt respinse rand pe rand de defensiva dinamovista.

4 - Lovitura libera executata de Catalin Munteanu. Goian respinge bine.

1 - Fluier de start

FC Brasov: Coman - Rui Duarte, Abrudan, Nuno Diogo, Ezequias - Voicu, Maldarasanu, Ilyes, Catalin Munteanu - Zaharia, Hadnagy.

Rezerve: Kajcsa - N. Grigore, Cristescu, Roman, Oros, Sburlea, Cristi Ionescu.

Antrenor: Viorel Moldovan.

Dinamo: Dolha - Scarlatache, Goian, Tamas, Pulhac - Torje, Kone, NDoye, Adrian Cristea - Andrei Cristea, Alexe.

Rezerve: Curca - Zicu, Diabate, Cl. Niculescu, Molinero, Bostina, Moti.

Antrenor: Ion Marin.

Jucătorii dinamoviști, atacați de suporteri. Și Mircea Lucescu a pus tunurile pe fotbaliști: "Nu fac nimic!"
Formaţia Dinamo a remizat, vineri, pe teren propriu, scor 1-1, cu echipa FC Voluntari, într-un meci din etapa a şaptea a play-out-ului Superligii. Au marcat Gnahore ’35 pentru gazde şi...
Dinamo, meci crucial pentru salvarea de la retrogradare: cum s-a încheiat partida cu Voluntari