FCSB, victorie la scor cu Plzen in Europa League

Joi, 14 Septembrie 2017, ora 23:54
18760 citiri

FCSB a debutat cu o victorie la scor in noul sezon al Europa League, vicecampioana Romaniei trecand cu 3-0 de Viktoria Plzen.

Golurile echipei din Berceni au fost inscrise de vedetele Constantin Budescu si Denis Alibec.

Pe un National Arena mai mult de jumatate gol, cu aproximativ 20 de mii de oameni in tribune, FCSB a inceput duelul cu cehii intr-o maniera prudenta, acceptand dominarea adversa.

Cei de la Plzen au incercat sa ameninte poarta lui Nita inca din primele minute, insa nu au reusit sa fie cu adevarat periculosi.

Cea mai mare ocazie a oaspetilor a venit in minutul 19, atunci cand balonul sutat de Hrosovsky a lovit bara transversala a FCSB. La faza imediat urmatoare, arbitrul de centru a inventat un penalti in celalalt careu, iar Budescu a deschis scorul cu o executie sigura.

Inainte de pauza, Denis Alibec a pasat superb pentru Budescu, acesta a preluat excelent si a reusit al doilea sau gol cu o "scarita" de mare efect.

In partea secunda oaspetii au cedat tot mai mult, iar Alibec si-a trecut si el numele pe lista marcatorilor, punctad cu un sut deviat din lovitura libera.

FCSB a controlat jocul foarte bine pana la finalul timpului regulamentar de joc si a obtinut o victorie meritata la primul meci in grupele Europa League.

Desfasurarea meciului:

Min.90+3 Finalul partidei!

Min.90 Vom avea trei minute de prelungiri.

Min.84 Gnohere suteaza de la marginea careului, insa trimite pe langa poarta.

Min.83 Ultima schimbare la FCSB: Man intra in locul lui Budescu.

Min.78 Cei de la Plzen nu par capabili sa ameninte serios buturile lui Nita.

Min.74 Schimbare FCSB: Gnohere intra in locul lui Alibec.

Min.73 GOOOOL FCSB!!! Alibec inscrie cu un sut din lovitura libera deviat de zid!

Min.70 Am intrat in ultimele 20 de minute ale partidei si FCSB pare foarte aproape de o victorie mare.

Min.63 FCSB se descurca bine in aceste minute, reusind sa ii tina la distanta de propria poarta pe cei de la Plzen.

Min.57 Schimbare FCSB: Popescu intra in locul lui Coman.

Min.54 Galben pentru Budescu pentru proteste.

Min.51 Sansa buna pentru FCSB, cu Golofca aflat in duel cu portarul advers. Jucatorul FCSB intarzie insa sutul si faza se stinge.

Min.47 FCSB incepe cu o ocazie aceasta repriza, dar sutul este pe langa poarta.

Min.46 Incepe repriza secunda.

_______________

Min.45+1 Finalul primei reprize.

Min.44 Nita scoate in corner un sut bun al lui Zivulic! Imediat, portarul FCSB are o noua interventie foarte buna!

Min.43 GOOOOL FCSB! Alibec paseaza bine pentru Budescu, iar acesta inscrie pentru 2-0 cu o "scarita" de zile mari!

Min.41 Ne apropiem de pauza si FCSB este in continuare la conducerea jocului.

Min.37 Coman scapa spre poarta, dribleaza doi fundasi adversi, suteaza pe langa portar, insa o face slab si balonul e respins in corner!

Min.35 Ce ratare! Alibec scapa spre poarta lui Hruska, intra in careu si suteaza in portarul lui Plzen!

Min.31 FCSB a echilibrat jocul in ultimele minute.

Min.26 Cei de la Plzen domina teritorial in aceste minute, insa nu ameninta poarta lui Nita.

Min.21 GOOOOL FCSB! Budescu inscrie de la 11 metri!

Min.20 PENALTI PENTRU FCSB! Arbitrul inventeaza un penalti pentru romani dupa ce Budescu a pierdut balonul in careul advers!

Min.19 BARA PLZEN! Hrosovsky suteaza de la marginea careului, mingea izbeste transversala si revine in teren, insa fundasii FCSB se descurca apoi bine.

Min.13 Alibec e lansat bine in adancime, preia in careul advers, insa sutul cu stangul este slab.

Min.10 Golofca incearca un sut de la distanta, insa trimite in primul fundas advers.

Min.6 FCSB incearca momentan angajarea lui Alibec cu mingi pe culoar, insa capitanul vicecampioanei e controlat bine de fundasii adversi.

Min.3 Debut de meci in care cehii nu isi ascund intentiile ofensive.

Min.1 Incepe partida!

ECHIPELE DE START

FCSB: Nita - Benzar, Balasa, Planici, Jr. Morais - Nedelcu, Pintilii - Golofca, Budescu, Fl. Coman - Alibec

Rezerve: A. Vlad - Gnohere, Tanase, Momcilovic, Ov. Popescu, De Amorim, Man

Plzen: Hruska - Reznik, Hejda, Hajek, Limbersky - Zivulic, Hrosovsky - Petrzela, Kolar, Kopic - Reznicek

Rezerve: Kozacik - Svacek, Horava, Zeman, Bakos, Havel, Ivanschitz

INFO: FCSB si Plzen fac parte din Grupa G a Europa League, alaturi de Hapoel Ber Sheva si Lugano.

INFO: FCSB si Plzen s-au duelat si in luna iulie, in turul III preliminar din Champions League. A fost atunci 2-2 la Bucuresti si un incredibil 4-1 in Cehia pentru vicecampioana Romaniei.

Tribunalul a decis. Eugen Tomac, președintele PMP: ”Spre disperarea celor care timp de doi ani au încercat să distrugă partidul”
Tribunalul Bucureşti a decis înscrierea lui Eugen Tomac în Registrul partidelor politice ca preşedinte al PMP. ”Spre disperarea celor care timp de doi ani au încercat să distrugă PMP,...
Ciolacu a vorbit cu vicepreședintele Turciei despre colaborarea militară: ”Pentru a putea asigura securitatea la Marea Neagră”
Premierul Marcel Ciolacu a avut, vineri, o întâlnire cu vicepreşedintele Turciei, Cevdet Yılmaz şi a precizat că a discutat cu acesta, printre altele, despre proiectele de colaborare cu...
#FCSB Plzen LIVE, #FCSB Plzen Europa League, #FCSB Europa League rezultate , #stiri FCSB