Victoria Branesti a promovat in Liga 1

Duminica, 30 Mai 2010, ora 13:22
2868 citiri

Victoria Branesti si-a asigurat matematic promovarea in Liga 1, dupa ce a castigat meciul cu Concordia Chiajna, scor 1-0.

Elevii lui Ilie Stan s-au impus la Chiajna datorita unui gol din lovitura de la 11 metri reusit de Vasile Olariu in minutul 18.

Concordia Chiajna a atacat in zadar in repriza a doua, cand Laurentiu Dinita a ratat cateva ocazii importante de gol.

Dupa succesul de la Chiajna, Victoria Branesti merge pentru prima data in istoria de 42 de ani in Liga 1, reusind, totodata, un lucru incredibil, promovarea dupa primul sezon in Liga 2.

Ilie Stan, fostul jucator al Stelei, actualmente la Victoria Branesti, se afla in spatele acestei performante notabile, el preluand echipa din Liga 3.

Branestiul devine astfel cea mai mica localitate cu echipa in Liga 1 (8.531), insa acestia nu vor putea vedea meciurile de pe teren propriu, deoarece Victoria va juca la Buzau in Liga 1.