De ce consideră nemții nedreaptă înfrângerea contra Japoniei, de la Cupa Mondială

Miercuri, 23 Noiembrie 2022, ora 19:57
5943 citiri
Thomas Muller a fost titular în echipa Germaniei FOTO facebook

Japonia a produs o nouă surpriză la Cupa Mondială, după ce a învins cu 2-1 una din favoritele la titlu, Germania.

În minutul 31 germanul Raum a primit un penalti după ce a fost faultat în careu de portarul nipon Gonda. Gundogan a transformat şi Germania a condus cu 1-0 la pauză. În minutul 45+4 lui Havertz i s-a anulat un gol după intervenţia arbitrului din camera VAR.

Germanii au atacat şi în repriza secundă, au avut o bară, prin Gundogan, în minutul 60, dar golul l-au marcat asiaticii, prin Ritsu Doan, în minutul 75. Egalitate, însă niponii nu s-au mulţumit doar cu atât şi au înscris golul victoriei în minutul 84, prin Asano.

Germanii, care au atacat în ultimele minute inclusiv cu portarul Neuer, consideră injustă înfrângerea și au ca argument cifrele statistice. Nemții au avut o posesie zdrobitoare, 74% față de 26%, adică aproape triplu. Raportul de pase a fost 771-270 pentru Germania, cel al șuturilor spre poartă 26-12, iar cel al șuturilor pe poartă 9-4. Precizia paselor Germaniei a fost de 88%, dar cu toate acestea toate cele trei puncte au plecat de pe teren cu Japonia.

GERMANIA: Neuer - Süle, Rüdiger, Schlotterbeck, Raum - Kimmich, Gundogan (Goretzka 67) – T. Müller (Hofmann 67), Musiala (Goetze 79), Gnabry (Moukoko 90) – Havertz (Füllkrug 79). ANTRENOR: Hansi Flick

JAPONIA: Gonda – Sakai (Minamino 75), Yoshida, Itakura, Nagatomo (Mitoma 57) - Endo, Tanaka (Doan 71) - Ito, Kamada, Kubo (Tomiyasu 46) – Maeda (Asano 57). ANTRENOR: Hajime Moriyasu

Scandal diplomatic pe axa Berlin-Beijing. China respinge acuzațiile Germaniei de spionaj. "Invenţie pură" VIDEO
Acuzaţiile de spionaj venite dinspre Berlin, după ce săptămâna aceasta 4 cetățeni germani au fost arestați cu suspiciunea că ar fi lucrat în contul serviciilor secrete chineze, au fost...
Cum încearcă SUA să încurajeze Germania să trimită Ucrainei rachete cu rază lungă de acțiune. „Sperăm că acest lucru va juca un rol”
Statele Unite speră că recenta decizie a Washingtonului de a trimite rachete cu rază lungă de acţiune Ucrainei va încuraja Germania să facă acelaşi lucru, lucru pe care Berlinul l-a exclus...
#Germania, #nemultumiti, #Japonia, #infrangere, #Campionatul Mondial, #statistici , #Campionatul mondial 2022