Cine e noul superstar de la CM de handbal: a marcat golul victoriei în ultima secundă din prelungiri VIDEO

Sambata, 16 Decembrie 2023, ora 08:52
2539 citiri
Henny Ella Reistad a marcat 15 goluri împotriva Danemarcei

Reprezentativele Franţei şi Norvegiei vor juca, duminică, finala Campionatului Mondial de handbal feminin.

Norvegia a ajuns în finală după ce a trecut de Danemarca, scor 29-28, la capătul unui meci care a avut nevoie de prelungiri. Meciul a fost rezolvat pentru Norvegia de noul superstar al handbalului feminin: Henny Ella Reistad a marcat nu mai puțin de 15 goluri.

Ultima reușită a venit în ultima secundă a prelungirilor și a consfințit victoria Norvegiei. Henny Ella Reistad are 24 de ani și joacă la Esbjerg: Ea și-a trecut deja în palmares două trofee europene și un titlu mondial.

Franţa, care a câştigat titlul mondial în 2033 şi 2017, s-a impus în faţa Suediei, scor 37-28.

Finala este programată duminică, de la ora 20.00.

Când ar putea deveni operațională Forța de reacție rapidă a UE: ”Există multe crize asupra cărora NATO nu are competenţe”
O ”forţă de reacţie rapidă” a Uniunii Europene, evocată joi de preşedintele francez Emmanuel Macron şi destinată unor operaţiuni de tipul evacuării de cetăţeni din ţări în...
Franța îi cere Greciei un sistem de apărare antiaeriană pe care să-l folosească pe durata Jocurilor Olimpice
Franța a cerut să împrumute un sistem de apărare antiaeriană al Greciei pe durata Jocurilor Olimpice de la Paris, potrivit cotidianului elen "Kathimerini", citat de Politico.eu....
#Henny Ella Reistad, #Campionatul Mondial Handbal, #Norvegia, #Danemarca, #Franta, #finala cm , #stiri handbal