Cum l-au umilit spaniolii pe Ianis Hagi, după ultima prestație la Alaves

Miercuri, 17 Ianuarie 2024, ora 09:08
4023 citiri
Ianis Hagi FOTO twitter

Athletic Bilbao a dispus marţi seara, pe teren propriu, scor 2-0, de echipa Deportivo Alaves, într-un meci din optimile Cupei Spaniei. Învingătorii s-au calificat pentru sferturile de finală.

titular la oaspeți, Hagi Jr. a avut o ocazie bună de a marca în minutul 5, când a scăpat într-o poziție favorabilă în flancul drept. Șutul românului a fost însă parat de Julen Agirrezabala, portarul lui Bilbao. După această șansă, fiul „Regelui” s-a stins, la fel ca toată echipa lui Alavés.

El Correo a fost dură cu Ianis Hagi. Publicația bască nu i-a dat notă, deși românul a fost pe teren tot meciul! „O altă oportunitate ratată. Combină acțiunile meritorii cu erorile neforțate. Chiar dacă încearcă și muncește în apărare, contribuția sa în joc este prea lipsită de consistență”, a scris El Correo.

Ianis Hagi a ajuns la 19 apariții pentru Deportivo Alavés în această stagiune. În total, 698 de minute, în care a înscris două goluri și a reușit o pasă decisivă. Fotbalistul român, de la care bascii așteptau mai mult, are șanse minime să continue la Alavés și în sezonul următor.

Vești proaste pentru Zelenski. Grecia și Spania refuză să trimită Ucrainei sisteme de apărare Patriot
Cursa pentru trimiterea de baterii de apărare antiaeriană în Ucraina a început împiedicat, scrie Politico, care anunță că Spania și Grecia refuză să urmeze exemplul Germaniei şi să...
Ianis Hagi tremură pentru un loc la Euro 2024: ”Este ceva ciudat la copilul ăsta”
Ianis Hagi a jucat în ambele meciuri amicale ale echipei naționale disputate în luna martie, dar nu a fost titular nici cu Irlanda de Nord (1-1), nici contra Columbiei (2-3), prezența sa la...