Inter s-a calificat greu in sferturile Cupei Italiei (Video)

Miercuri, 14 Ianuarie 2009, ora 07:24
1039 citiri
Cambiasso, dupa marcarea golului

Campioana Italiei, Inter Milano, s-a calificat greu, marti seara, in sferturile de finala ale Cupei Italiei.

Trupa antrenata de portughezul Jose Mourinho, cu Chivu integralist, a avut nevoie de prelungiri pentru a trece de Genoa, scor 3-1, chiar daca au evoluat pe teren propriu si au avut un om in plus inca din minutul 20, dupa eliminarea lui Biava.

Golurile disputei au fost marcate de Adriano (min.75), Cambiasso (min.100) si Ibrahimovic (min.104) pentru "nerazzurri", respectiv Rossi (min.79) pentru oaspeti.

In sferturi, Inter va juca impotriva celor de la AS Roma, care au trecut in optimi, cu scorul de 2-0, de Bologna.

Jucatorii folositi de cei doi tehnicieni:

Inter: Toldo - Maicon, Burdisso, Samuel, Maxwell - Zanetti, Chivu, Muntari (Obinna '46) - Jimenez (Cambiasso '73) - Crespo, Adriano (Ibrahimovic '76).

Antrenor: Jose Mourinho

Genoa: Scarpi - Biava, Ferrari, Bocchetti, Modesto (Criscito '49) - Rossi, Milanetto, Juric; Vanden Borre (Olivera '53), Mesto (Papastathopoulos '46) - Sculli.

Allenatore: Gian Piero Gasperini

Vezi mai jos rezumatul partidei:

S-a stabilit finala Cupei Italiei: gol "scandalos" marcat în a doua semifinală
Echipa italiană Atalanta Bergamo a învins miercuri seara, pe teren propriu, scor 4-1, formaţia AC Fiorentina, în semifinalele Cupei Italiei. Atalanta s-a calificat în finala competiţiei....
Calificare dramatică pentru Juventus în finala Cupei Italiei
Juventus Torino s-a calificat în finala Cupei Italiei, după ce a fost învinsă cu 2-1 de Lazio în returul semifinalei de pe Stadio Olimpico, după ce în prima manşă, disputată pe Allianz...