Indian Wells: debut de coșmar pentru românce, Begu pierde un meci maraton. Ne mai bazăm doar pe Simona și pe Sorana

Vineri, 11 Martie 2022, ora 05:30
3777 citiri
Irina Begu

Prima zi de la Indian Wells n-a fost strălucită pentru jucătoarele din România, dimpotrivă chiar.

Eșecul Gabrielei Ruse cu jucătoarea Kristina Kucova a fost urmat de înfrângerea Irinei Begu.

Jucătoarea noastră a pierdut confruntarea cu tenismena cehă Katerina Siniakova. A fost 6-2, 4-6, 6-4 pentru Siniakova, locul 55 WTA, după aproape trei ore de joc. Begu a revenit superb în setul al doilea de la 1-4, dar n-a reușit să câștige și decisivul.

Pentru participarea în primul tur, Irina Begu va primi 10 puncte WTA și 18.200 de dolari.

Begu (72 WTA) rămâne la Indian Wells pentru a-și încerca șansa și la dublu. Ea și Monica Niculescu le vor înfrunta pe surorile Yastremska din Ucraina.

Dupa ce Ruse și Begu au părăsit competiția californiană, pe tabloul se simplu le mai regăsim doar pe Simona Halep și pe Sorana Cîrstea. Ele vor evolua în această seară în turul al doilea - vezi aici orele de start ale meciurilor.

Ion Țiriac a plecat de la meciul Irinei Begu. Cât de aproape a fost românca de o mare victorie, contra unei favorite
Tenismena Irina Begu (128 WTA), revenită recent în circuit după 7 luni de pauză, a trecut pe lângă o mare victorie în turul secund al turneului WTA 1000 de la Madrid. Astfel, Irina Begu a...
Irina Begu, debut de vis la WTA Madrid. Românca a învins o mare speranță a tenisului
Tenismena Irina Begu (128 WTA), revenită recent după o accidentare, s-a calificat marți în turul secund al turneului WTA 1000 de la Madrid. Beneficiară a clasamentului protejat, Irina Begu...