Meci întrerupt pentru Irina Begu la turneul de tenis de la Iași

Vineri, 21 Iulie 2023, ora 08:21
2252 citiri
Irina Begu FOTO facebook

Jucătoarea română de tenis Irina Begu, principala favorită, s-a calificat, joi seara, în sferturile de finală ale turneului BCR Iaşi Open (WTA 125), dotat cu premii totale de 100.000 de euro, după ce a învins-o pe maghiara Reka-Luca Jani, cu 6-3, 6-1.

Begu (32 ani, 31 WTA) a avut nevoie de o oră şi 30 de minute de joc efectiv pentru a obţine victoria.

Meciul a fost întrerupt de ploaie la scorul de 2-1 pentru Begu, dar s-a reluat ulterior.

Begu are acum 3-0 în meciurile directe cu Jani (31 ani, 167 WTA), pe care a mai învins-o în 2008 în primul tur la Budapesta, cu 6-4, 6-1, şi anul trecut, la Bucureşti (WTA 125), cu 6-3, 6-3, în finală.

Irina Begu şi-a asigurat un cec de 3.020 euro şi 29 de puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta pe elveţianca Jil Teichmann (26 ani, 124 WTA), a şasea favorită.

Begu are 2-1 în meciurile directe cu Teichmann, pe care a învins-o în 2020 în primul tur la Roland Garros, cu 6-4, 4-6, 6-3, şi în 2021 la Indian Wells, în turul secund, cu 7-5, 6-1. Teichmann s-a impus în 2019, în primul tur la Bol (Croaţia), cu 6-3, 6-1.

La dublu, perechea română Irina Bara/Monica Niculescu s-a calificat în semifinale după 6-1, 7-5 cu alt cuplu românesc, Ilinca Amariei/Anca Todoni. Bara şi Niculescu au fost conduse cu 3-0 în setul secund, au câştigat cinci ghemuri la rând, au ratat trei mingi de meci la 5-4, dar s-au impus în cele din urmă cu 7-5.

Principalele favorite şi-au asigurat un cec de 2.260 euro şi 57 de puncte WTA, iar în penultimul act vor înfrunta cuplul Conny Perrin (Elveţia)/Anna Rogers (SUA) victorios în faţa perechii Anastasia Tihonova (Rusia)/Rosalie van der Hoek (Olanda) cu 3-6, 6-4, 11-9.

Tot joi, Ana Bogdan, campioana en titre, s-a calificat în sferturi după ce a învins-o pe Conny Perrin, cu 6-4, 3-6, 6-1.

Ana Bogdan va înfrunta în runda următoare o altă elveţiancă, pe Simona Waltert (22 ani, 131 WTA), a cincea favorită.

În alte sferturi, rusoaica Daria Astahova va juca împotriva slovenei Tamara Zidansek, cap de serie numărul opt, iar românca Raluka Şerban, care reprezintă Cipru, o va întâlni pe brazilianca Laura Pigossi (cap de serie numărul şapte).

Irina Begu, debut de vis la WTA Madrid. Românca a învins o mare speranță a tenisului
Tenismena Irina Begu (128 WTA), revenită recent după o accidentare, s-a calificat marți în turul secund al turneului WTA 1000 de la Madrid. Beneficiară a clasamentului protejat, Irina Begu...
CSM București, meci de coșmar în sferturile Ligii Campionilor. Ce șanse de calificare mai au ”tigroaicele”
Campioana CSM Bucureşti a fost învinsă duminică, pe teren propriu, de formaţia Metz Handball, scor 27-24 (15-14), în manşa tur din sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Returul va...
#Irina Begu, #turneu, #Iasi, #BCR Open, #meci intrerupt, #calificare, #sferturi , #stiri tenis