Scene de haos la meciul FC Argeș - UTA. Motivul pentru care Mircea Rednic a retras echipa de pe teren

Luni, 08 Mai 2023, ora 20:55
5951 citiri
Mircea Rednic

Echipa UTA Arad a încheiat la egalitate luni, în deplasare, scor 2-2, cu formaţia piteșteană FC Argeş, într-un meci al etapei a 7-a din play-out-ul Superligii. Gazdele au primit trei lovituri de la 11 metri, antrenorul arădenilor a vrut să retragă echipa de pe teren, iar golul egalizator s-a marcat în minutul 90+14.

Keşeru a fost titular şi a început bine meciul de la Piteşti, oferindu-i o pasă excelentă lui Postolachi, în minutul 27, acesta deschizând scorul. În minutul 40, Hoxhallari l-a faultat în careu pe Ionuţ Şerban şi arbitrul Adrian Cojocaru a dictat penalti pentru gazde. A executat Calcan, însă portarul Florin Iacob a apărat. În replică, oaspeţii au majorat avantajul de pe tabelă prin Keşeru, şut de la marginea careului.

Piteştenii au primit un nou penalti în minutul 77, pentru un henţ în careu al lui Aly Abeid, şi de această dată au marcat, Garita transformând lovitura de pedeapsă. În minutul 90+9 arbitrul Cojocaru a dictat un nou penalti, după consultarea VAR, iar antrenorul oaspeţilor, Mircea Rednic a retras echipa de pe teren, timp de trei minute, timp în care jucători arădeni l-au înconjurat pe arbitru, protestând.

În cele din urmă jucătorii arădeni au rămas pe teren şi lovitura de pedeapsă a fost executată în minutul 90+14. Garita a înscris şi arădenii şi-au reluat protestele, iar meciul s-a încheiat la egalitate, 2-2. UTA este pe locul 7, loc de baraj, cu 22 puncte. FC Argeş ocupă poziţia a 9-a în play-out, retrogradare directă, cu 21 de puncte.

FC ARGEŞ: Straton - Tofan, Turda, Zebic, Rizzi (Garita 46) - Mimito Biai, Meza Colli (Y. Pîrvu 64), I. Şerban (Dobrosavlevici 46) - G. Creţu (Bassong 75), Koubemba (Jobello 64), Calcan. ANTRENOR: Bogdan Argeş Vintilă

UTA ARAD: Fl. Iacob - Vukcevic, Benga, Hoxhallari, Aly Abeid – Batha (Cascini 81), P. Anton (Ubbink 65) - Şteau (Isac 72), Postolachi (Milosevic 81), Roger - Keşeru (Otele 64). ANTRENOR: Mircea Rednic

Cartonaşe galbene: Koubemba 25, Zebic 54, Garita 57 / Hochallari 40, Vukcevic 56, Cascini 90+4, Batha 90+12

Arbitri: Adrian Cojocaru - Vasile Marinescu, Ovidiu Artene - Florin Andrei

Arbitri VAR: Sebastian Colţescu - Ionel Valentin Dumitru

Observator: Augustus Constantin

Primele două echipe care s-au salvat matematic de la retrogradare, după UTA - Oțelul
Echipa UTA Arad a învins joi, pe teren propriu, scor 3-1, gruparea Oţelul Galaţi, în etapa a şasea din play-out-ul Superligii. După o primă repriză în care Oţelul a avut un gol anulat...
Petrolul - UTA, meci important în cursa pentru salvarea de la retrogradare
Echipa Petrolul Ploieşti a încheiat la egalitate, luni, pe teren propriu, scor 1-1, cu gruparea UTA Arad, în ultimul meci al etapei a cincea din play-out-ul Superligii. La Ploieşti, gazdele...