Clubul Paris Saint-Germain a anunţat, miercuri, că l-a împrumutat pe Renato Sanches grupării AS Roma.

Înţelegerea este valabilă un sezon, cu opţiune de cumpărare.

Fotbalistul portughez în vârstă de 25 de ani a fost achiziţionat de PSG în august 2022, de la OSC Lille.

"Sunt foarte fericit că m-am alăturat acestui club uriaş", a declarat Renato Sanches pentru site-ul oficial al AS Roma. "Proiectul Romei m-a cucerit cu adevărat şi simt că să joc aici este alegerea potrivită pentru mine. Este atât de important pentru orice jucător să simtă sprijinul fanilor. Pentru mine, în prima zi, impactul pe care l-am simţit m-a ajutat să înţeleg cât de mult iubesc aceşti suporteri echipa şi asta nu poate decât să mă împingă să dau totul pentru a obţine succesul aici”, a adăugat el.

Mutarea vine la scurt timp după ce de la PSG la AS Roma a plecat şi Leandro Paredes, în cazul său fiind vorba de un transfer definitiv.

Victorie în prelungiri pentru AS Roma în meciul care s-a jucat în două zile diferite
Echipa italiană AS Roma a învins joi seara, în deplasare, scor 2-1, formaţia Udinese, într-un meci din etapa a 32-a a Serie A, joc întrerupt la 14 aprilie. Fabio Cannavaro a debutat pe...
Dembele și Mbappe au adus titlul la PSG. Gol de mare rafinament marcat de Kylian plus o fază în care și-a ridiculizat adversarul VIDEO
Echipa franceză PSG a învins miercuri, în deplasare, scor 4-1, formaţia Lorient, în etapa a 29-a din Ligue 1. PSG s-a impus la Lorient prin golurile marcate de cei doi jucători pe care...
#Mourinho, #psg, #transferuri, #AS Roma, #renato sanches, #Paredes, #mutare , #stiri fotbal