Romania pierde dramatic cu Suedia si rateaza calificarea in finala

Sambata, 18 Decembrie 2010, ora 16:52
9694 citiri

Romania a pierdut semifinala cu Suedia, scor 23-25, si a ratat calificarea in finala Campionatului European de handbal din Danemarca si Norvegia.

Aflate in fata cele mai bune performante din istorie la un Campionat European, fetele lui Radu Voina au capotat in fata surprinzatoarei echipe a Suediei, la capatul unei partide extrem de tensionate si de solicitante.

Nordicele au inceput in forta si s-au distantat la trei puncte dupa primele cinci minute, insa Romania a rasturnat situatia, dupa care cele doua formatii au mers cap la cap pana la pauza, suedeze intrand la cabine cu un avantaj de un gol, scor 14-13.

In prima jumatate a reprizei secunde s-au inscris doar noua goluri, romancele avand dificultati mari in a se impune in ofensiva. "Tricolorele" au capotat in multe situatii excelente, dezvoltand atacuri lungi, care s-au soldat in cele din urma cu ratari sau interceptii ale adversarelor.

Jucatoarele pregatite de Radu Voina au dat semne de revenire cu 10 minute inainte de final, recuperand un handicap de doua goluri si trecand la conducere in mai putin de doua minute. Totul parea ca merge in directia buna, antrenorul suedez cerand time-out pentru a-si trezi echipa.

In minutul 56, Romania a ramas in inferioritate numerica si a incasat trei goluri consecutive, pentru ca doua minute mai tarziu Cristina Neagu sa rateze o aruncare de la 7 metri care ar fi fost decisiva. Suedia a continuat sa conduca la doua goluri in ultimul minut, reusind sa se califice in ultimul act al competitei.

Dupa aceasta infrangere grea, Romaniei ii ramane doar finala mica, pe care o va disputa in compania formatiei invinse din semifinala Norvegia - Danemarca.

Ati urmarit, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea partidei Romania - Suedia, din semifinalele Campionatului European de handbal.

Desfasurarea partidei:

*Folositi tasta Refresh (F5) pentru actualizarea paginii;

Min.60 Final de meci! Romania rateaza finala!

Min.60 Romania pierde posesia cu 25 de secunde inainte de final. Calificarea e ca si pierduta.

Min.59 Suedia inscrie.

Min.59 Nechita reduce handicapul la un singur gol.

Min.58 Cristina Neagu rateaza aruncarea.

Min.58 7 metri pentru Romania.

Min.58 Nordicele se desprind la doua goluri.

Min.57 Suedia preia conducerea.

Min.57 Schimbare de portar. Intra Smedescu.

Min.57 Se da din nou 7 metri pentru Suedia.

Min.56 Suedia egaleaza la 22.

Min.56 7 metri pentru Suedia. Romania, in inferioritate numerica.

Min.55 Bradeanu inscrie dupa o aruncare cu podeaua.

Min.54 Bara pe contra-atac! Romania recupereaza, dar Geiger arunca peste.

Min.53 Neagu inscrie.

Min.53 Stanca e trantita la pamant de un cot in plina figura. Urata intrare, antrenorul nu da nici macar doua minute de eliminare. Se acorda 7 metri.

Min.52 Nordicele inscriu si preiau conducerea.

Min.51 Suedia egaleaza!

Min.51 Antrenorul suedez cere time-out.

Min.51 GOOOOOOOOOOOOOOL! Nechita puncteza pe contra-atac si trecem la conducere!

Min.50 Tolnai apara din nou si Stanca egaleaza pe contra-atac!

Min.50 In sfarsit! Romania puncteaza si se apropie la un gol.

Min.50 Tolnai face minuni in poarta! Romania rateaza pe contra-atac.

INFO: Suedeze nu exceleaza, dar Romaniei ii lipseste concentrarea.

Min.49 Repriza foarte tensionata si cu putine goluri. Romania se descurca greu in ofensiva.

Min.47 Tolnai intervine din nou salvator.

Min.45 Tolnai apara senzational, dar nu mai poate face nimic la reluare. 17-19.

Min.44 Gol Romania! "Tricolorele" se apropie la un gol.

Min.44 Suedezele lovesc bara, iar Tolnai intervine decisiv.

Min.44 Romania forteaza in ofensiva, dar rateaza din nou.

Min.43 Tolnai ne salveaza din nou la un contra-atac.

Min.42 Manea rateaza din nou fata in fata cu portarul suedez.

Min.42 Elisei inscrie pentru Romania.

Min.40 Manea rateaza.

Min.40 Suedia puncteaza pentru 15-18.

Min.38 Bradeanu reduce din handicap.

Min.38 Romania primeste din nou gol in superioritate.

INFO: Procentaj de 43% pentru Talida Tolnai.

Min.37 Arbitrul dicteaza eliminare impotriva Suediei.

Min.36 Suedia reface rapid diferenta de doua goluri.

Min.35 Neagu inscrie pentru 14-15.

Min.35 7 metri pentru Romania.

INFO: Radu Voina le cere fetelor sa iuteasca jocul.

Min.34 Suedia inscrie si se distanteaza la doua puncte.

Min.34 7 metri pentru Suedia. Manea este eliminata.

Min.33 Nici un gol inscris in primele trei minute.

Min.31 Incepe repriza secunda.

-----------------------------------

Min.30 Se incheie prima repriza.

Min.30 Contra-atac rapid al scandinavelor, care inscriu si preiau conducerea.

Min.29 Neagu egaleaza rapid cu bara.

Min.29 Suedia revine la conducere.

Min.28 Neagu arunca printre picioarele portarului advers. 12-12!

Min.28 7 metri pentru Romania.

Min.27 Nordicele inscriu din nou cu o patrundere in lateral.

Min.27 Stanca egaleaza dupa o pasa de la Neagu.

Min.26 Suedia inscrie si trece in avantaj.

Min.26 7 metri pentru nordice la capatul unui contra-atac.

Min.25 Gol superb pentru Suedia, care egaleaza la 10.

Min.24 Suedia inscrie in inferioritate numerica.

Min.23 Manea inscrie pentru Romania.

Min.22 Eliminare de doua minute dictata impotriva Suediei.

Min.21 Bara pentru Suedia.

Min.21 Nordicele reduc din handicap.

Min.20 Fiera inscrie dupa o faza senzationala. Ne desprindem la doua goluri.

Min.18 Inca un gol pentru Stanca. Romancele preiau conducerea.

Min.16 Stanca egaleaza pentru Romania.

Min.15 Tolnai apara.

Min.13 Bradeanu se descurca frumos in ofensiva si inscrie.

Min.12 Suedezele puncteaza.

Min.12 7 metri pentru Suedia.

Min.11 Gol usor incasat de Romania si nordicele revin la conducere.

Min.10 5-5, Suedia egaleaza.

Min.10 Romania preia conducerea prin Stanca! Excelenta revenire!

Min.8 Interventie excelenta a Talidei Tolnai.

Min.7 Romania egaleaza prin Neagu!

Min.6 Romania inscrie pentru 3-4. Atacul functioneaza in sfarsit!

Min.5 Neagu inscrie cu o aruncare in forta.

Min.5 Nordicele puncteaza din nou, 1-4.

Min.4 Defensiva Romaniei este depasita usor si Suedia se distanteaza din nou.

Min.3 Neagu inscrie!

Min.3 7 metri pentru Romania!

Min.3 Tolnai apara excelent.

Min.2 Atac rapid al Suediei si nordicele inscriu pentru 2-0.

Min.2 Neagu arunca la semi inaltime, dar rateaza.

Min.1 Suedia deschide scorul.

Min.1 Romania are primul atac si rateaza.

Min.1 Incepe partida!

INFO: Se intoneaza imnurile Romaniei si Suediei.

INFO: Cele doua echipe patrund pe teren.

Avancronica meciului Romania - Suedia din semifinalele Euro 2010

Romania a batut Suedia de 7 ori in ultimii ani. Vezi toate rezultatele

Paula Ungureanu, inlocuita de Smedescu la Euro 2010

Romania s-a calificat in semifinale de pe locul secund al Grupei I principala, in timp ce Suedia a castigat Grupa II.

In cealalta semifinala, programata de la ora 18:00, se vor intalni Norvegia si Danemarca.

Traian Băsescu, despre actuala clasă politică: ”Comparaţi-l pe Ciolacu, ca şi calibru, cu Năstase, pe nea Nicu, cu Stolojan sau Crin Antonescu”
Fostul preşedinte Traian Băsescu afirmă că liderii celor două mari partide din România, Marcel Ciolacu şi Nicolae Ciucă, nu se pot compara ”ca şi calibru” cu unii dintre predecesorii...
Traian Băsescu, ironii despre liderii PSD și PNL după retragerea finului său, Cătălin Cîrstoiu: ”Sunt și slabi de minte, nu numai slabi politicieni”
Fostul preşedinte Traian Băsescu, naşul medicului Cătălin Cîrstoiu, este de părere că alegerea acestuia pentru a candida la Primăria generală a Capitalei cu susţinerea PSD şi PNL...
#Romania invinsa Suedia, #Romania invinsa Euro 2010, #Romania Suedia Euro 2010 , #stiri Nationala Romaniei