Ce a făcut sportivul de la care aveam ultima speranță la medalie la Tokyo 2020

Sambata, 07 August 2021, ora 07:48
4046 citiri
Catalin Chirila FOTO facebook

Sportivul Cătălin Chirilă a ratat calificarea în finala A a probei de canoe simplu pe 1.000 m, iar în finala B a ocupat locul 3, sâmbătă, în cadrul Jocurilor Olimpice de la Tokyo.

Chirilă a ocupat locul 6 în prima semifinală de la Sea Forest Waterway, astfel că nu a reuşit calificarea pentru finala pentru medalii.

În finala B, pentru stabilirea locurilor 9-16, Chirilă a ocupat locul 3, fiind astfel al 11-lea la general.

Titlul olimpic a revenit brazilianului Isaquias Queiroz dos Santos.

Gianina van Groningen, speranță pentru România la Jocurile Olimpice: ”Nu poți să te desparți de prima dragoste”
Gianina van Groningen (Beleagă), canotoare care a revenit după o pauză de aproximativ un an şi jumătate, a declarat, luni, că ea şi colega sa de la dublu vâsle, categorie uşoară, Ionela...
O cubaneză a obținut cel mai bun rezultat al României la Campionatul European
Sportiva română de origine cubaneză Amanda Zuaznabar-Torres s-a clasat pe locul 7 la cat. 63 kg, vineri, la Campionatele Europene de judo de la Zagreb (Croaţia). Amanda Zuaznabar-Torres a...
#catalin chirila, #caiac, #jocurile olimpice, #Romania, #Tokyo 2020 , #Jocurile Olimpice 2020