JO 2020: s-a terminat turneul de rugby de la Olimpiadă. Noua Zeelandă a pierdut finala!

Miercuri, 28 Iulie 2021, ora 12:39
2513 citiri

Turneul de ”rugby în 7” de la Jocurile Olimpice de la Tokyo s-a încheiat cu victoria așteptată a statului Fiji, o națională care domină această ramură derivată din tradiționalul rugby în 15.

Rugbistii din Fiji au dominat autoritar competiția olimpică, iar în finală s-au impus în fața Noii Zeelande, marea forță a rugby-ului clasic.

Scorul din ultimul act a fost 27-12 pentru Fiji. La rugby în 7 se joacă doar două reprize a câte șapte minute.

Fiji și-a păstrat astfel titlul olimpic cucerit în 2016.

Simona Radiş a scos la licitaţie tricoul semnat cu care a cucerit aurul la Jocurile Olimpice. Astfel, ea a venit în sprijinul copiilor cu deficienţe neurologice. Tricoul a fost adjudecat cu...
Un câștigător al Cupei Mondiale își donează creierul. O poveste de viață incredibilă
Englezul Steve Thompson, fost câştigător al Cupei Mondiale la rugby, diagnosticat cu demenţă la vârsta de 42 de ani, a anunţat că îşi va dona creierul pentru a fi folosit în cercetările...