”Noua Șarapova” e adversara Simonei Halep în optimi la Wimbledon

Sambata, 02 Iulie 2022, ora 20:39
13288 citiri
Paula Badosa

Sportiva spaniolă Paula Badosa, locul 4 WTA şi favorită 4, s-a calificat, sâmbătă, în optimile de finală ale turneului de la Wimbledon, fază în care o va întâlni pe Simona Halep.

Badosa a trecut în turul trei de Petra Kvitova (Cehia), locul 26 WTA şi cap de serie 25, scor 7-5, 7-6 (4).

Simona Halep, locul 18 WTA, a trecut în turul trei de Magdalena Frech, din Polonia, locul 92 mondial, scor 6-4, 6-1.

Paula Badosa şi Simona Halep au mai fost adversare o singură dată, tot în 2022, la Madrid, când învingătoare a fost românca.

Supranumită ”noua Șarapova”, datorită asemănării fizice, dar și a stilului de joc, cu celebra rusoaică, Paula Badosa a avut un an 2021 de excepție, încununat cu triumful de la Indian Wells și cu semifinala jucată la Turneul Campioanelor.

A învins-o pe Halep la Miami și a urmat coșmarul. Ce-a pățit iberica Badosa la ea acasă
Tenismena Paula Badosa din Spania, cea care a învins-o pe Simona Halep la Miami, la revenirea româncei în circuit, a fost eliminată miercuri în primul tur al turneului WTA Madrid. După...
S-a scris istorie la WTA Madrid. Jucătoarea care a egalat performanța fantastică a Simonei Halep
Tenismena americană Cori Gauff, locul 3 mondial, a reușit joi o victorie de senzație în turul secund al turneului WTA 1000 de la Madrid. În vârstă de 20 de ani, Cori Gauff a bifat o...